Wybierz region

Wybierz miasto

  Wyrok za zerwanie

  Autor: (CG)

  2001-05-05, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze uznał, że Jerzy Sz., inspektor kolejowego dozoru technicznego, nie dopełnił siedem lat temu swoich obowiązków. W ten sposób przyczynił się do spowodowania katastrofy wyciągu krzesełkowego ...

  Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze uznał, że Jerzy Sz., inspektor kolejowego dozoru technicznego, nie dopełnił siedem lat temu swoich obowiązków. W ten sposób przyczynił się do spowodowania katastrofy wyciągu krzesełkowego na Szrenicę w Szklarskiej Porębie. Do zdarzenia doszło 2 stycznia 1994 roku. Rannych zostało 12 osób, w tym jedna ciężko.

  - Sąd wymierzył oskarżonemu karę roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności - mówi Sławomir Papierzański, prezes sądu i przewodniczący składu orzekającego. Karę zawieszono na dwuletni okres próbny. Jerzy Sz. musi zapłacić grzywnę w wysokości 1500 złotych.

  Sprawa ciągnęła się długo, ponieważ wymagała dokładnych ekspertyz. Tok postępowania był wyjątkowo skomplikowany i wielowątkowy. Najpierw ówczesny sąd wojewódzki nakazał uzupełnienie ekspertyz biegłym. To pierwszy czynnik, który wpłynął na przedłużenie tego postępowania. Później, podczas drugiego rozpoznania sprawy, sąd napotykał inne trudności. Przede wszystkim nie można było spotkać się z biegłymi z Akademii Górniczo-
  Hutniczej z Krakowa, na których przyjazd trzeba było czekać około pół roku.

  Bezpośrednią przyczyną wypadku, do którego doszło 7 lat temu na wówczas nowo otwartym obiekcie było niekontrolowane cofanie się liny wyciągowej. Katastrofa kolejki w Karkonoszach była pierwszym tego typu zdarzeniem. W jego wyniku wymieniono cały mechanizm nowoczesnego wyciągu na Szrenicę.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)