18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dobkowie powstanie Sudecka Zagroda Edukacyjna

Piotr Kanikowski
Urszula Surowiec i Bogdan Harasim ratują jeden z sudeckich domów. Partnerstwo Kaczawskie odnowi kolejny
Urszula Surowiec i Bogdan Harasim ratują jeden z sudeckich domów. Partnerstwo Kaczawskie odnowi kolejny Piotr Krzyżanowski
3,7 mln zł - tyle potrzeba na wykupienie XIX-wiecznego gospodarstwa w Dobkowie (gmina Świerzawa), wyremontowanie budynków i przekształcenie ich w centrum turystyczno-oświatowe Sudecka Zagroda Edukacyjna. Pieniądze na wykup mają pochodzić z dzielonych przez marszałka funduszy unijnych.

- Wkrótce podpisujemy umowę - mówi Mariusz Foryś z Partnerstwa Kaczawskiego.

Sudecka Zagroda Edukacyjna ma m.in. organizować tzw. zielone szkoły, podobnie jak robi to obecnie Centrum Edukacji Ekologicznej Salamandra w Myśliborzu koło Jawora. Będzie dysponowała pokojami gościnnymi i salami, w których dzieci i młodzież nauczą się chronić środowisko i jego różnorodność, docenią niepowtarzalność sudeckiej architektury, poznają historię regionu i usłyszą o Krainie Wygasłych Wulkanów.

Dom, który upatrzyło sobie Partnerstwo Kaczawskie, to nieprzypadkowy budynek. Ma bardzo charakterystyczną dla sudeckiej architektury konstrukcję: opaskę z piaskowca, mur z łupków. Kiedyś takie budynki stanowiły o specyfice sudeckiego krajobrazu. Dziś zniknęły z niego niemal zupełnie. Projekt Partnerstwa Kaczawskiego jest szansą na ocalenie choć cząstki tej historii.

Na własną rękę robią to Urszula Surowiec i Bogdan "Żaba" Harasim, którzy w 2000 r. przenieśli się spod Krakowa do Dobkowa. Kupili chylący się ku upadkowi XIX-wieczny dom ryglowy z cegły, kamienia i muru szachulcowego. W kraju nie znaleźli fachowca, który potrafiłby tradycyjnymi metodami przywrócić mu świetność, więc sprowadzili budowniczych z Niemiec.

Miejsce na Sudecką Zagrodę Edukacyjną też nie zostało wybrane przypadkowo. Dobków leży w sercu Pogórza Kaczawskiego. Wieś ma aktywnych, pomysłowych mieszkańców, którzy powołali do życia ekomuzeum, jedno z pierwszych na Dolnym Śląsku. Składa się nań kilka pasiek, cztery warsztaty ceramików i dwa gospodarstwa agroturystyczne. Staraniem władz gminy, w Dobkowie odnowiono stare kapliczki, a za tydzień zostanie otwarty szlak turystyczny, który je połączy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto