(© Rafał Tur)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Diecezja legnicka będzie miała trzecią bazylikę. Papież Benedykt XVI po kościołach w Krzeszowie i Jeleniej Górze, honorowy tytuł przyznał świątyni w Bolesławcu.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja zostanie podniesiony do godności bazyliki mniejszej 7 października. Papieski dekret ogłosi hiszpański kardynał Antonio Canizares Lovera, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Bazylikami mniejszymi zostają kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Wraz z nadaniem tytułu, kościół otrzymuje przywileje. Wierni w czasie niektórych świat mogą w takiej świątyni uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich grzechów. Zwykle odbywają się w niej także najważniejsze uroczystości liturgiczne. Bazylika mniejsza musi też spełnić kilka warunków. Kościół musi być otwarty dla wiernych przez cały dzień. Ponadto parafia powinna zapewnić przewodników oprowadzających po świątyni.

Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja znajduje się na bolesławieckiej starówce. Duchowni są obecni w tym miejscu co najmniej od 1261 roku. Dominikanie sprowadzeni wówczas do Bolesławca zbudowali klasztor a przy nim niewielki kościół. Później przebudowywany. Dzisiejsza bryła budowli pochodzi z lat 1482-1492.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!