Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieplice chcą promować się z Frankiem Dolasem

Katarzyna Wilk
Cieplicki dworzec kolejowy dziś jest zaniedbany i straszy wyglądem
Cieplicki dworzec kolejowy dziś jest zaniedbany i straszy wyglądem Marcin Oliva Soto
"Jak rozpętałem II wojnę światową" pokażą w pociągu. Mieszkańcy uzdrowiska liczą na fanów komedii

[mp]Komedia "Jak rozpętałem II wojnę światową" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego mogłaby zostać wykorzystana do promocji Cieplic, uzdrowiskowej dzielnicy. Mija 40 lat od kręcenia scen filmu m.in. na cieplickim dworcu kolejowym.

- Sztandarowa komedia z pewnością przysłużyłaby się promocji jak mało co - mówi Małgorzata Turowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic. - Nie wiemy, dlaczego urzędnicy tym się zajmujący nie biorą tego pod uwagę - dodaje.

W Cieplicach nakręcono scenę wjazdu pociągu na dworzec. Potem powstał tutaj fragment o tym, jak w trakcie przewożenia do innego obozu główny bohater Franek Dolas, którego rolę zagrał Marian Kociniak, ucieka wraz z Józkiem pociągiem z bydłem. Z kolei sceny z przeprowadzaniem bydła były kręcone na dworcu w Szklarskiej Porębie. Głównym punktem programu imprezy, którą można byłoby zorganizować na dworcu w Cieplicach, byłaby projekcja komedii o losach Dolasa w zabytkowym pociągu.

- Można też zaprosić aktorów grających w filmie - dodaje Zbigniew Leszek ze stowarzyszenia. To m.in. gwiazdy szklanego ekranu przyciągają od 13 lat turystów do Lubomierza, znanego jako stolica polskiej komedii. Co roku uczestnicy festiwalu oglądają projekcje kultowych filmów tego gatunku. Dzięki imprezie przez kilka dni miasteczko "Samych swoich" tętni życiem.

Miłośnicy Cieplic złożyli u prezydenta Jeleniej Góry wniosek o organizację imprezy.
- Popieramy pomysł, ale brakuje konkretnej koncepcji imprezy - mówi wiceprezydent Miłosz Sajnog. Jednak, jak zapowiada, ratusz jest otwarty na rozmowy w tej sprawie. Organizacją mogłoby się zająć np. Cieplickie Centrum Kultury.

Zdaniem Wiesława Gałązki, specjalisty od wizerunku publicznego, dobrze wykreowany pomysł oparty na kultowych filmach to świetny sposób na promocję miasta, a nawet całego regionu.

Scena ucieczki Franka Dolasa kręcona była właśnie na dworcu w Cieplicach

Gdzie w regionie kręcono filmy
Ekipy filmowe w regionie jeleniogórskim nakręciły także inne znane produkcje, w tym sporą liczbę stanowią właśnie filmy wojenne.

Wśród nich są między innymi: "Skąpani w ogniu" w reżyserii Jerzego Passendorfera (Pilichowice, zapora, Siedlęcin), "Gdzie jest generał" w reż. Tadeusza Chmielewskiego (zamek Czocha, Leśna, Jelenia Góra), "Prawo i pięść" w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (drogi dojazdowe do Jeleniej Góry od strony Legnicy), "Gruby" w reż. Wojciecha Fiwka (Podgórzyn, Jelenia Góra), "Dzień oczyszczenia" w reż. Jerzego Passendorfera (Jelenia Góra, Zamek Chojnik).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto