18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Areszt w Jeleniej Górze - zobacz jak wygląda od wewnątrz

Rafał Święcki
Areszt Śledczy w Jeleniej Górze
Areszt Śledczy w Jeleniej Górze Rafał Święcki
Areszt w Jeleniej Górze budzi się do życia o godzinie 6. Ponad 300 więźniów ściele łóżka, sprząta i korzysta z porannej toalety. Półgodziny później zaczyna się poranny apel. Oddziałowi sprawdzają w tym czasie stan cel.

Osadzeni stają w szyku, by łatwiej było ich policzyć. Funkcjonariusze sprawdzają, czy wszystko jest w porządku, czy więźniowie są zdrowi, czy aby w nocy nikt nie uciekł. Poranne liczenie trwa około pół godziny.
Dalszy rytm życia aresztu wyznaczają posiłki. Zawsze wydawane o tej samej godzinie.

7:00 - śniadanie

Dzienna stawka żywieniowa na każdego więźnia wynosi ok. 5 zł. To niewiele, ale przy zbiorczej kuchni, za tę kwotę, można gotować całkiem smacznie i treściwie. Menu jest zróżnicowane. Jeśli więzień nie je mięsa, otrzymuje posiłki wegetariańskie. Może też poprosić o dania bez wieprzowiny.

Po śniadaniu więźniowie udają się do codziennych zajęć. Uzupełniają braki w wykształceniu. Za murem działa liceum ogólnokształcące i gimnazjum. Można tu również zdobyć na kursach zawód: malarza, brukarza lub montera urządzeń.
Większość więźniów z jeleniogórskiego aresztu nie pracuje, choć większość by chciała. Pracę na zewnątrz ma tylko jeden osadzony, który wykonuje prace porządkowe w pobliskim ośrodku kultury. Na potrzeby aresztu pracuje ponad 40 więźniów.
Administracja więzienia brak pracy stara się, wypełniać różnymi formami aktywności i programami terapeutycznymi. Specjaliści mówią więźniom, jak powinni radzić sobie z agresją. Starają się przekazywać wzorce zachowań rodzinnych – w programie „Ojciec” lub uczą udzielania pierwszej pomocy. Za murami działa radiowęzeł i teatr. Więźniowie co roku przygotowują kartki świąteczne. Tu organizuje się ogólnopolski konkurs im poświęcony.
Tymczasowo aresztowani przed obiadem opuszczają więzienie, by uczestniczyć w rozprawach i innych czynnościach procesowych. W areszcie odbywają się widzenia z bliskimi. Standardowo takie spotkanie może trwać nie dłużej niż godzinę. Skazani recydywiści, którzy mają orzeczony pobyt w zakładzie typu zamkniętego (taki jest jeleniogórski areszt), mają prawo do dwóch widzeń w miesiącu. O częstotliwości spotkań tymczasowo aresztowanych decyduje sąd lub prokuratura.

12:30 - obiad

Ten posiłek trwa godzinę. Po nim więźniowie, znów mogą brać udział w zajęciach poza celami. Mogą pójść np. do biblioteki. Ma ona w zbiorach ponad 2,5 tysiące pozycji. W razie potrzeby książki dowozi się też z zewnętrznej biblioteki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się książki kryminalne i sensacyjne.
W bibliotece działa też modelarnia. Można też rozwijać zainteresowania malarskie.
Więźniowie mogą wyjść na dwór na tzw. spacerniaki. W jeleniogórskim areszcie są one wyjątkowo małe. Każdy ma prawo do godzinnej przechadzki. Jeśli nie pada, chętnie korzystają z tej możliwości. Na zewnątrz jest też oblegana siłownia i pole rekreacyjne ze stołami do ping-ponga. W areszcie nie ma sali gimnastycznej, więc uprawianie gier zespołowych nie jest tu możliwe.

17:30 – kolacja

W każdej z cel gra telewizor. Więźniowie mogą też grać w gry elektroniczne. Konsole do gier lub komputery nie są zakazane. Nie mogą być jedynie podłączone do internetu.
Więźniów w celach dobiera się tak, by wzajemnie nie stanowili dla siebie zagrożenia. Więzienna grypsera (subkultura więzienna, która posługuje się własnym językiem i ściśle określonymi zasadami) ma zwykle oddzielne cele, choć jej znaczenie w więzieniach ostatnio maleje (poważanie wśród współwięźniów mają teraz przede wszystkim, ci którzy mają pieniądze).
Recydywista nie trafia do celi z karanym po raz pierwszy. Palący nie siedzą z niepalącymi. Więźniowie, którzy popełnili przestępstwa piętnowane w tym środowisku, też muszą zostać oddzieleni od ogółu skazanych.
Po godzinie 18 zaczyna się apel wieczorny.
O godzinie 22 w celach gaśnie światło, bo areszt musi oszczędzać. Więźniowie mogą wówczas korzystać tylko z niewielkich lampek przy łóżkach.

Areszt Śledczy w Jeleniej Górze przeznaczony jest dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych pozostających do dyspozycji sądów i prokuratur w Jeleniej Górze.
Ponadto funkcjonuje tu oddział zakładu karnego typu zamkniętego dla recydywistów.
Pojemność aresztu wynosi 309 miejsc. Pracuje w nim ponad 140 strażników, wychowawców i osób zatrudnionych w administracji. Kompleks składa się z trzech budynków. Jeden z nich powstał jeszcze przed IIwojną. Na początku lat 90. przeszedł on kompleksowy remont. W czerwcu 2006 r. uruchomiono nowoczesny pawilon.


Nasz cykl: Jelenia Góra Jakiej nie znacie. Zdrojowy Teatr Animacji oglądaj
TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto