Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Julia Piechowice. Nowa atrakcja w hucie. Możesz zrobić sobie denar karkonoski

Alina Gierak
huta julia piechowice
Huta Julia Piechowice. W czasie ferii Huta Julia przeżywa oblężenie turystów. Jest w niej nowa atrakcja- można sobie samemu zrobić kryształowy denar i zabrać go na pamiątkę. Są także inne pomysłowe warsztaty m.in. tworzenia szklanej biżuterii.

Huta Julia Piechowice. Zrób sobie denar karkonoski
Warsztaty z udziałem gorącego szkła polegają na odciśnięciu stemplem kryształowej monety na szkle kryształowym, którego temperatura sięga nawet 900 st.C. Po zakończeniu warsztatów przewodnik zabierze uczestników do zwiedzania huty i przejścia specjalną ścieżką turystyczna prowadzącą przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną oraz dział ręcznego zdobienia. Warsztaty odbywają się codziennie, także w święta.
Czas trwania ok 40 minut, Minimalny wiek uczestników – 15 lat.
Cena: 29 zł/ os. Godziny wejść: Poniedziałek – Niedziela: 10:30 12:00 13:00 14:00
Rezerwacja telefoniczna: 75 761 24 13 (wewnętrzny 2)
Huta Julia. Warsztaty malowania na szkle
Podczas warsztatów goście własnoręcznie malują szkło kryształowe. Mają możliwość pracy na gotowym lub przygotowanym przez siebie szablonie. Wszystkie małe dzieła sztuki stworzone na zajęciach stanowią oryginalną i własnoręcznie wykonaną pamiątkę z huty.
Warsztaty odbywają się codziennie, także w święta.
Czas trwania ok 40 minut, Minimalny wiek uczestników – 7 lat, cena 29 zł/os
Huta Julia Piechowice. Wygraweruj kryształ
Pod okiem animatora możecie spróbować swoich sił jako zdobnik kryształu i wygrawerować na kryształowej szklance finezyjne motywy zdobnicze i stwórz biżuterię z kryształu, która będzie oryginalną pamiątką z Karkonoszy. Warsztaty odbywają się codziennie, także w święta.
Czas trwania: ok 60 minut, Minimalny wiek uczestników: 9 lat, Cena: 35 zł/ os,

Historia huty Julia sięga XIX wieku i wiąże się nierozerwalnie z dwoma niemieckimi producentami szkła: hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz hutą Fritza Heckerta z Piechowic.
Zwiedzanie Huty Julia
Huta jest czynna codziennie, także w święta. Zwiedzanie trwa ok 40 minut, częstotliwość wejść uzależniona jest okresu w roku.
Godziny Zwiedzania dla Klientów Indywidualnych:
09:30 10:15 11:00 11:45 12:30 13:15 14:00 14:45 15:30 16:15 17:00
(w przypadku natężonego ruchu turystycznego wejścia mogą odbywać się co pół godziny lub 15 minut). W weekendy i święta ostatnie wejście o 16:00
Cena:
17 zł/ os. dorosłe, 13 zł/os. dzieci 5-15 lat

Huta Julia Piechowice

Huta Josephine powstała w 1842 roku na polecenie śląskiego rodu Schaffgotschów. Dzięki geniuszowi architekta Franza Pohla, który wybudował zakład i był jego pierwszym dyrektorem, osiągnęła niebywały poziom artystyczny i bardzo szybko zyskała uznanie. Jej wyroby trafiały do rezydencji rodów królewskich i arystokratycznych w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych.
Potwierdzeniem kunsztu artystów zatrudnionych w Josephinie była jej ogromna innowacyjność wyrażająca się we wprowadzaniu nowych technik szklarskich, które były później kopiowane przez czeską i włoską konkurencję. Huta zdobywała także prestiżowe nagrody takie jak złoty medal na pierwszej wystawie światowej w Londynie.
Pod koniec XIX wieku huta Josephine zyskuje groźnego konkurenta. W Piechowicach powstaje huta Friedricha Wilhelma Heckerta – członka rodziny niemieckiej rodziny królewskiej. Firma zatrudniała wielu fachowców z czeskiej strony Karkonoszy. Byli to doskonali dmuchacze, szlifierze i malarze szkła, dzięki którym zakład doścignął jakością starszą hutę ze Szklarskiej Poręby.
W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach łączy się z hutą Josephine w Szklarskiej Porębie oraz firmą Kynast Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie, zawiązując spółkę akcyjną z marką handlową Josephine. Od tej pory dwie największe karkonoskie huty z wspólnie kontynuują podbój światowych rynków.
Po II Wojnie Światowej, kiedy to Śląsk przechodzi w ręce Polski, Josephine z hutami w Szklarskiej Porębie i Piechowicach kontynuuje produkcję. Polscy hutnicy i zdobnicy przez kilka lat uczą się od swoich niemieckich mistrzów. W roku 1958, huta szkła kryształowego Josephine, przyjmuje polską nazwę Julia.
W 1999 roku prywatyzowany zakład kupują Amerykanie, którzy doprowadzają najpierw do zamknięcia zakładu w Szklarskiej Porębie, a ostatecznie do upadłości całego zakładu.
W 2006 roku część Julii w Piechowicach kupuje polska rodzina, która ponownie uruchamia produkcję. Obecnie huta produkuje głównie na eksport, na najbardziej wymagające rynki, gdzie trafia nawet 80% wytworzonych tutaj kryształowych dzieł sztuki.
Huta Julia jest dziś jedyną ocalałą pamiątką po wspaniałych szklarskich tradycjach tej części Karkonoszy i jedynym żywym pomnikiem huty Josephine w starych murach huty Fritza Heckerta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto