Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak założyć stowarzyszenie, które ma status organizacji pożytku publicznego?

Redakcja
Adwokat Jacek Jankowski
Adwokat Jacek Jankowski użyczone
Dobre rady adwokata Jacka Jankowskiego. Dziś o stowarzyszeniach. Jeżeli chcecie sami zapytać adwokata o nurtujące Was sprawy, dzwońcie w środy do naszej redakcji pod nr tel. 074 843 93 72. Wtedy mecenas udziela u nas bezpłatnych porad prawnych.

Żeby założyć stowarzyszenie należy zacząć od zebrania założycielskiego na którym musi być co najmniej 7 osób. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawionym praw publicznych, a więc osoby te powinny mieć ukończone 18 lat. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.

Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki. Cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach, zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich. Cudzoziemcy niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wstępować do stowarzyszeń, których statuty przewidują taką możliwość.

Na zebraniu założycielskim osoby obecne muszą podąć kilka uchwał o: powołaniu powołaniu stowarzyszenia, przyjęciu statutu, wyborze władz stowarzyszenia, czyli zarządu oraz komisji rewizyjnej. Najważniejszy jest w tym wszystkim statut albowiem od niego będzie zależała dalsza działalność naszego stowarzyszenia. Dobrze aby ten statu był jak najbardziej elastyczny, co oznacza, żeby nie trzeba go było często zmieniać. Należy pamiętać, że do późniejszej zmiany statutu będzie konieczne zwołanie walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia. O ile przy 7 osobach to nie jest większy kłopot, to w przypadku kiedy nasze stowarzyszenia „rozrośnie” nam się do kilkuset członków zwołanie walnego zgromadzenia i podjęcia stosownych uchwał nie będzie już takie proste. Dlatego też w statucie należy określić co należy wyłącznie do walnego zgromadzenia, a jakie sprawy można załatwić w drodze uchwał zarządu stowarzyszenia.

Moja propozycja jest taka aby walne zgromadzenie podejmowało uchwały tylko w najważniejszych kwestiach, dla których wyłączność zastrzega ustawa, a wszystkie inne pozostawić do decydowania zarządowi. Dobrze jest również nie określać sztywnej liczny członków zarządu czy komisji rewizyjnej, tylko wskazać np. że zarząd czy komisja rewizyjna składa się od 3 do 7 osób. Jak już podejmiemy wszystkie niezbędne uchwały i ustalimy adres siedziby naszego stowarzyszenia to musimy zarejestrować stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS. Jeżeli stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej to to rejestracja w KRS jest wolna od opłat. Po zarejestrowaniu stowarzyszenie może zacząć działalność.

Stowarzyszenie, które chce zostać organizacją pożytku publicznego, składa do sądu (właściwego ze względu na siedzibę) wniosek o nadanie statusu OPP. O status organizacji pożytku publicznego mogą ubiegać się stowarzyszenia jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego. Stowarzyszenie działa w sferze pożytku publicznego, jeśli zadania, których się podejmuje, aby realizować swoje cele statutowe, należą do któregokolwiek z obszarów określonych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Przy czym, statutowe działania prowadzone przez stowarzyszenie nie muszą zawierać się we wszystkich wymienionych dziedzinach - wystarczy, że dotyczą jednej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto