Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janowice Wielkie. Z wieży w Radomierzu usłyszycie już dzwon

Alina Gierak
Janowice Wielkie: Uruchomiono średni, najstarszy dzwon
Janowice Wielkie: Uruchomiono średni, najstarszy dzwon UM Janowice Wielkie
Janowice Wielkie. Z wieży widokowej w Radomierzu dzwon będzie bił w każdą niedzielę i święta. Uruchomienie zabytkowego dzwonu sfinansowano z funduszu sołeckiego Radomierza. Wydano 9 tys zł.

Janowice Wielkie. Na wieży widokowej w Radomierzu zamontowano elektryczny mechanizm sterujący jednym z dzwonów znajdujących się na szczycie wieży.
Będzie bił w każdą niedzielę i święto przez trzy minuty o godzinie ósmej i o pół do dwunastej, to jest przed mszą św. w pobliskim kościele.
Dźwięk zabytkowego dzwonu będzie podkreślał historyczny charakter radomierskiej wieży.

Możliwe jest również uruchomienie dzwonu w przypadku zdarzeń szczególnych, takich jak np. pogrzeby, ślubu czy chrzciny. Należy się skontaktować w tym celu z sołtysem, panem Krzyżakiem.

Janowice Wielkie. Zabytkowy dzwon

Spiżowy dzwon pochodzi z 1576 roku i jest najstarszym spośród trzech znajdujących się na wieży. Ozdobiony jest fryzem przedstawiającym korowód zwierząt. Waży ok. 300-400 kg, jego średnica w najszerszym miejscu mierzy 87 centymetrów. Ufundowany został przez Wolfa von Schaffgotsch, pana na Chojniku. Pięknie odlane herby i inskrypcje stanowią o dodatkowym walorze historycznym dzwonu.
Uruchomiono średni dzwon, gdyż mały bił za słabo, a uruchomienie dużego byłoby zbyt kosztowne. Nie jest wykluczone, że kiedyś będą działały 3 dzwony.

Janowice Wielkie; Wieża widokowa

Późnośredniowieczna dzwonnica, pozostałość po istniejącym w tym miejscu kościele, jest jednym z najcenniejszych zabytków Janowic Wielkich.

Dzwonnica pochodzi z przełomu XV i XVI w.
W XVI w. kościół został przejęty przez protestantów, jednak w wyniku represji podczas wojny trzydziestoletniej ich liczebność się zmniejszyła i kościół zwrócono katolikom, w następstwie czego z czasem stał się filią parafii w Miedziance. To doprowadziło do spadku jego znaczenia i w końcu do rozbiórki w 1849 r. Pięknie rzeźbione płyty nagrobne rycerskiego rodu Schaffgotschów z przyziemia kościoła zostały przeniesione do Cieplic, gdzie można je oglądać przy murze tamtejszego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela.

Z kościoła ocalała tylko 20-metrowa dzwonnica, zbudowana na rzucie kwadratu, z charakterystycznymi oknami w kamiennych opaskach o zróżnicowanym wykroju w kształcie trójliścia ściętego, kotarowym oraz tzw. oślego grzbietu. Na wieży znajdują się trzy cenne dzwony spiżowe ufundowane przez hrabiego Bernarda von Schaffgotscha. Najstarszy z nich pochodzi z roku 1576, jest ozdobiony fryzem przedstawiającym korowód zwierząt, największy ma 111 cm średnicy, wykonany został w 1612 roku i znajduje się na nim nazwisko fundatora. Trzeci, najmniejszy dzwon datuje się na 1595 rok.

Wieża nigdy nie była remontowana, a mimo to do naszych czasów przetrwała w zaskakująco dobrym stanie. W 2010 roku w ramach unijnego programu „Zobaczyć Krajobraz – Dotknąć Przeszłość” podjęto remont w celu przekształcenia jej w punkt widokowy. Na rzucie dawnego kościoła został dobudowany budynek, w którym będą się mieścić informacja turystyczna oraz sala spotkań.

Wg: Gminna Informacja Turystyczna - Wieża Widokowa w Radomierzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto