Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na wakacje do Chorwacji albo Bułgarii? Spotkasz tam naszych policjantów [TELEFONY, ZDJĘCIA]

oprac. ADA
Polscy policjanci w Chorwacji i Bułgarii będą pomagać turystom i wspomagać miejscową policję
Polscy policjanci w Chorwacji i Bułgarii będą pomagać turystom i wspomagać miejscową policję KGP
Będziesz wypoczywać nad Adriatykiem albo Morzem Czarnym? O Twoje bezpieczeństwo zadbają polscy policjanci. Będą pomocni zwłaszcza tym turystom, którzy nie znają języka. Polscy policjanci w Chorwacji i Bułgarii będą pomagać, bo każdego roku na wybrzeżu w tamtych rejonach przebywa kilka milionów Polaków. Wśród polskich policjantów w Chorwacji i polskich policjantów w Bułgarii znajdą się funkcjonariusze na co dzień pełniący służbę m.in. na Dolnym Śląsku.

Polscy policjanci w Bułgarii. Polscy policjanci w Chorwacji.

Polscy policjanci na wybrzeże Adriatyku pojechali nie pierwszy raz. Nasze patrole pomagają tam turystom już od 2010 roku. Wtedy po raz pierwszy pojechała tam dwójka polskich policjantów. W tym roku będzie ich 12 (8 mężczyzn i 4 kobiety). Dwóch polskich funkcjonariuszy będzie pełnić służbę także na bułgarskim wybrzeżu w rejonie Burgas. Współpracę z Bułgarami nawiązano w 2016 roku.

Wśród polskich policjantów w Chorwacji i polskich policjantów w Bułgarii znajdą się funkcjonariusze na co dzień pełniący służbę m.in. na Dolnym Śląsku, a także reprezentujący garnizony: śląski, lubelski, stołeczny, wielkopolski, łódzki, podlaski, małopolski, świętokrzyski i kujawsko-pomorski.

- Polacy na terenie Chorwacji i Bułgarii są bardzo uprzejmi, zdyscyplinowani oraz przestrzegają zarówno miejscowych norm prawnych jak i kulturowo-obyczajowych, stąd też są grupą narodową bardzo mile przyjmowaną przez miejscową społeczność - oceniają policjanci i liczą na to, że nie będą musieli podejmować zbyt wielu interwencji.

Policjanci zaznaczają jednak, że zdarzało się, że polscy turyści nie znali przepisów porządkowych i ruchu drogowego. Część z nich celowo łamała przepisy, licząc że kary uda się uniknąć lub że będzie ona niska. Jednak tamtejsze taryfikatory są dużo mniej „przyjazne dla portfela”, gdyż kary za większość wykroczeń są wyższe niż w Polsce. Powszechnie popełnianym przez Polaków wykroczeniem było parkowanie "na zakazie" lub na płatnych parkingach bez opłaty.

Polscy policjanci w Chorwacji i polscy policjanci w Bułgarii asystują miejscowym funkcjonariuszom podczas kontroli drogowych i w obrębie kąpielisk. Ale także pomagają w razie potrzeby, np. przy zakupie winiety na wody terytorialne czy podczas wizyty w szpitalu.

Jak podkreśla policja, nasi funkcjonariusze współpracują z personelem dyplomatycznym Ambasady Polskiej w Zagrzebiu oraz Ambasady Polskiej w Sofii.

Bieżące informacje dotyczące możliwej pomocy znajdują się na stronach internetowych ambasad (http://www.zagrzeb.msz.gov.pl/pl/ oraz https://sofia.msz.gov.pl/pl/p/sofia_bg_a_pl/).

Polscy policjanci będą działać na całym wybrzeżu Adriatyku. Nawiązanie kontaktu telefonicznego z polskimi patrolami jest możliwe pod numerami telefonów:

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Istarska (Pula)

+48 664 975 847,

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Zadarska (Biograd)

  • 48 784 610 324,

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Primorsko-Goranska (wyspa KRK)

+48 667 631669,

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinskim (Makarska)

  • 48 784 610 534.

Na terenie Bułgarii patrol operował będzie na terenie działania Regionalnego Dyrektoriatu w Burgas (Nesebar)

  • 48 887 886 185.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto