Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Budżet Obywatelski na 2016 rok nie będzie niższy niż tegoroczny

Rafał Święcki
Jelenia Góra będzie miała kolejny budżet obywatelski. Idea podziału określonej sumy z kasy miejskiej spodobała się jeleniogórzanom i władzom miasta. Do podziału na rok 2016 znów będzie 1,5 miliona złotych.

Przypomnijmy, że w głosowaniu nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego na rok 2015 wzięło udział ponad 9100 jeleniogórzan. W tym roku może uda się zaktywizować jeszcze większą rzeszę.

Jelenia Góra: Budżet Obywatelski

W czerwcu zakończą się konsultacje na temat zasad głosowania. Mogą one ulec drobnym korektom. Podczas wakacji będzie można składać projekty. Głosowanie odbędzie się jesienią.
Urząd miejski zastanawia się nad wprowadzeniem głosowania tylko za pośrednictwem internetu.

- Poprzedni rok pokazał, że bardzo mało osób zagłosowało w tradycyjny sposób, czyli wrzucając karty do urny. Olbrzymia większość osób glosowała przez internet - mówi prezydent Marcin Zawiła.

Pojawiają się też postulaty, by podzielić Jelenią Górę na mniejsze części z własną pulą pieniędzy. Wówczas rozpatrywano by oddzielnie projekty np. z Sobieszowa, Jagniątkowa lub Goduszyna. Według zwolenników tego systemu, ma to wyrównać szanse w głosowaniu.

Marcin Zawiła nie jest jednak zwolennikiem tego pomysłu.

- Ostatnie głosowanie nad budżetem obywatelskim pokazało, że nawet małe środowiska, z kilku domów czy wspólnot mieszkaniowych, potrafią zmobilizować mieszkańców i wygrać. Tak było z projektem zagospodarowania podwórka u zbiegu ulic: Drzymały, Świętojańskiej i Złotniczej w Jeleniej Górze – mówi Zawiła.

Poza tym prezydent ma wątpliwości, jak podzielić miasto.
- Dzielnice w Jeleniej Górze są trudne do zdefiniowania. Poza tym pojawiają się głosy, że przy takim systemie pieniądze na projekty mieszkańców zostaną rozproszone – dodaje prezydent.

Jelenia Góra: Budżet Obywatelski

W budżecie obywatelskim na ten rok znalazło się pięć projektów. Sprawdziliśmy jak postępuje ich realizacja.
Zwycięzca ubiegłorocznego głosowania to Jeleniogórska Promenada Bobru. Chodzi o budowę 1600 metrów spacerowego deptaka od ul. Wiejskiej do ul. Lwóweckiej, wzdłuż rzeki Bóbr.
Miasto rozstrzyga teraz przetarg na dokumentację. Budowy nie uda się zrealizować w tym roku. Problemem może się też okazać wytyczenie ścieżki w rejonie ul. Mostowej. Jest tam mało miejsca i ścieżkę trzeba by prowadzić korytem Bobru.
- Zobaczymy jakie będą wymagania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Może jakieś rozwiązania zaproponują projektanci - mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
Mimo problemów technicznych prezydent Zawiła jest zdeterminowany, by zrobić Promenadę Bobru.
- Być może będziemy ją robić w odcinkach – tłumaczy.

Bardziej zaawansowany jest projekt budowy 1200 metrów ścieżki pieszo – rowerowej wzdłuż ul. Ogińskiego. Przetarg na wykonawstwo jest w toku. Prace zostaną zrealizowane w tym roku.

Projekt „Tu mieszkam i tu odpoczywam” czyli zagospodarowanie podwórka u zbiegu ulic: Drzymały, Świętojańskiej i Złotniczej też jest już realizowany. Umowa z wykonawcą została podpisana. Wkrótce powstanie tam siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe, skwerek z ławkami i zielenią oraz oświetlenie i brama wjazdowa na podwórko.

Jest też już wykonawca budowa zewnętrznej siłowni w parku Norweskim w Cieplicach. Ma ona powstać przy istniejącym placu zabaw i boisku.

Modernizacja ciągu pieszo - jezdnego w obrębie Szkoły Podstawowej nr 8 też zostanie zrealizowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto