Zamiast fontanny, na placu są dziś huśtawki dla dzieci (fot Zamiast fontanny, na placu są dziś huśtawki dla dzieci (fot

Zamiast fontanny, na placu są dziś huśtawki dla dzieci (fot. Ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W każdy piątek czytelnikom z Jeleniej Góry dodajemy do gazety pocztówkę z dawnym widokiem miasta. Warto zbierać nasze kartki, by przekonać się, jak piękne było niegdyś miasto.

W każdy piątek czytelnikom z Jeleniej Góry dodajemy do gazety pocztówkę z dawnym widokiem miasta.
Warto zbierać nasze kartki, by przekonać się, jak piękne było niegdyś miasto. Komu brakuje pocztówek z naszego cyklu, może przyjść po nie do redakcji "Polski-Gazety Wrocławskiej" przy ul. Skłodowskiej-Curie 13 w Jeleniej Górze.

Tym razem pocztówka z fontanną z placu Kościuszki (dawny Wilhelmplatz). Jeszcze do 1880 r. było tu targowisko miejskie. Potem je zlikwidowano, nawieziono ziemi, posadzono drzewa i krzewy, zbudowano fontannę.
Skwer przy Wilhelmplatz był ulubionym miejscem rodzinnych spacerów. Często na plac przychodziły dzieci z bogatych rodzin, zamieszkujących sąsiednią Wilhelmstrasse (al. Wojska Polskiego). Była to jedna z najpiękniejszych i reprezentacyjnych ulic.

Dziś monumentalne kamienice wymagają remontów. Skwerek przy pl. Kościuszki zachował rekreacyjny charakter. Wprawdzie po fontannie nie ma już ani śladu, ale jest w tym miejscu plac zabaw. Tłoczno na nim tak, jak niegdyś.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!