Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Podwyżka cen wody i ścieków. Wodnik zaplanował prawie 17 procentowy wzrost cen

Rafał Święcki
Polskapress
Jelenia Góra: Podwyżka cen wody i ścieków. Miejska spółka „Wodnik”, jedyny dostawca wody i odbiorca ścieków na terenie Jeleniej Góry, planuje duże podwyżki. Opłaty jeleniogórzan za wodę i ścieki poszybują w górę o prawie 17 procent.

Dziś za dostawę metra sześciennego wody i odbiór ścieków gospodarstwa domowe płacą 11,53 złote brutto. Po wprowadzeniu podwyżki trzeba będzie za to zapłacić 13,47 złote brutto. To oznacza podwyżkę o 1,94 złotego na każdym metrze wody i ścieków.

Jelenia Góra: Podwyżka cen wody i ścieków

Zmienią się także opłaty abonamentowe. Obecnie „Wodnik” dolicza gospodarstwom domowym do rachunków 11,34 złotych abonamentu za każdy miesiąc. Po zmianie taryfy miesięczny abonament wyniesie od 4,01 złotych do 34,34 złotych brutto.
Najniższą stawkę abonamentu zapłacą klienci, którzy zarejestrują się w Internetowym Biurze Obsługi i zrezygnują z papierowych faktur na rzecz faktur elektronicznych. Dotąd na ten krok zdecydowało się około tysiąca odbiorców. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.wodnik.net.pl.

Mieszkańcy, którzy zechcą pozostać przy dotychczasowym systemie obsługi, czyli otrzymywać papierowe faktury do skrzynek pocztowych, będą musieli zapłacić miesięcznie za abonament 8,25 złotych brutto. Obecnie ponad 70 proc. odbiorców „Wodnika” to gospodarstwa domowe z wodomierzem lokalowym rozliczane co 2 miesiące, korzystające z faktury papierowej.

Nowy cennik „Wodnika” wejdzie w życie od 1 marca. W tej chwili trwa jego weryfikacja w urzędzie miejskim. Później zajmie się nim na sesji rada miejska, która wprowadzi nowe ceny uchwałą. To właściwie formalność, bo radni nie mają żadnego wpływu na wysokość cen wody i ścieków. Ich rola ogranicza się do zatwierdzenia lub odrzucenia uchwały. Niezależnie jaką decyzję podejmą, cennik wejdzie w życie.

Wojciech Jastrzębski prezes „Wodnika” tłumaczy, że po czterech latach niepodnoszenia cen oraz prowadzeniu w tym czasie olbrzymich inwestycji spółka jest zmuszona do podwyżki opłat za wodę i ścieki.
- Od roku 2012 do końca roku 2015 prowadziliśmy prace inwestycyjne za około 150 mln zł. Zbudowaliśmy w tym czasie między innymi sieć kanalizacyjną dla znacznej części Cieplic oraz Sobieszowa – mówi Jastrzębski. - Wymieniliśmy także wiele kilometrów sieci w centrum miasta i na Zabobrzu. Cały czas rozbudowujemy i modernizujemy oczyszczalnię ścieków. Inwestycje nie zostały zakończone z końcem grudnia 2015r, trwać będą także w roku 2016. Ich prowadzenie obciąża budżet firmy, która zmuszona jest podnieść z tego powodu stawki – dodaje.

Spółki wodociągowe w Polsce to najczęściej lokalni monopoliści. W warunkach monopolu działa też „Wodnik”. W przeciwieństwie do np. rynku energetycznego, mieszkańcy nie mogą wybierać sobie najtańszego dostawcy, tylko są zmuszeni do korzystania z usług jednej firmy.

„Wodnik” wprawdzie nie odnotowuje wielomilionowych zysków (rok 2014 zamknął 170 tys. zł zysku, danych za 2015 rok jeszcze nie ma), ale według Leszka Wrotniewskiego, przewodniczącego rady miejskiej, spółka generuje duże koszty.

- Pozwala się jej na nadmierne wydatki. Robiłem kiedyś analizę, ilu ludzi trzeba zatrudnić do sprzedaży miliona metrów sześciennych wody. W Warszawie było to na poziomie 40 osób, Bielsku Białej – ok. 50, a w Jeleniej Górze ok. 70 osób – mówi Wrotniewski.

Pracownicy „Wodnika” mają zagwarantowany w układzie zbiorowym, stały kilkuprocentowy wzrost wynagrodzeń. Za te podwyżki mieszkańcy płacą w rachunkach.
Dwa lata temu spółka „Wodnik” znalazła w swej kasie 3,5 miliona złotych, by pożyczyć je spółce „Tanie mieszkanie” (spółka-córka jeleniogórskiego TBS, w którym miasto ma większość udziałów).
- Skoro taryfy cen wody i ścieków są skalkulowane na najniższym możliwym poziomie, to jak „Wodnik” wygenerował te kilka milionów, by pożyczyć je innej firmie? – zastanawia się Leszek Wrotniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto