Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Prywatny szpital liczy na NFZ

Rafał Święcki
W Karkonoskim Centrum Medycznym mamy dwie takie sale operacyjne - mówi dr Mikulicz-Pasler
W Karkonoskim Centrum Medycznym mamy dwie takie sale operacyjne - mówi dr Mikulicz-Pasler rafał Święcki
Na jeleniogórskim rynku medycznym pojawił się zupełnie nowy szpital Karkonoskie Centrum Medyczne. Zbudowano je w centrum miasta przy ul. Bankowej, za prywatne pieniądze, kosztowało ok. 20 milionów złotych. Obiekt właśnie został otwarty. Szpital nie jest wielki, ale za to świetnie wyposażony.

Klinika stomatologiczna przyjęła pierwszych pacjentów: dzieci w ramach akcji profilaktycznej. Ruszyły pracownia RTG i apteka, a od stycznia mają być uruchomione inne oddziały. Znajdzie się tu Centrum Ortopedii i Traumatologii Sportowej, oddział urologiczny z centrum leczenia kamicy nerkowej, ośrodek małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa (głównie leczenie dyskopatii), ambulatoryjna rehabilitacja ortopedyczna i neurologiczna. Ponadto obiekt pomieści klinikę chirurgii jednego dnia (ortopedia, urologia, chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, chirurgia dziecięca, laryngologia, ginekologia, okulistyka), centrum mikrochirurgii i diagnostyki narządu wzroku.

- Aby nasza placówka była dostępna dla wszystkich pacjentów i żeby mogli korzystać z naszej pracy bezpłatnie, staramy się o podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi Monika Mikulicz-Pasler, szefowa Karkonoskiego Centrum Medycznego.

Na razie żaden ze szpitali w Polsce nie ma jeszcze takiej umowy na przyszły rok. Wciąż brak bowiem zarządzenia prezesa NFZ, które umożliwiłoby dyrektorom wojewódzkich oddziałów rozpisanie konkursów z placówkami prowadzącymi szybkie zabiegi.

Czytaj również: 40 milionów złotych na turystykę na Dolnym Śląsk

Centrala NFZ rozesłała do swoich oddziałów list, nakazując urzędnikom nie tylko nie rozpisywać nowych konkursów, ale także rozwiązać do końca grudnia umowy z placówkami, które miały w ubiegłym roku zakontraktowane świadczenia na kilka lat. Wedle zapewnień NFZ konkursy mają być rozpisane w grudniu.
- Liczymy, że Fundusz dostrzeże standard naszych usług - uważa Mikulicz-Pasler.

Jej zdaniem dostępność mieszkańców powiatu jeleniogórskiego do świadczeń medycznych, m.in. w zakresie ortopedii, jest niższa niż w ościennych powiatach. Dlatego NFZ powinien zwiększyć limit usług, by nie dzielić go pomiędzy jeleniogórski szpital wojewódzki a jej placówkę. W szpitalu KCM na oddziałach ortopedycznym i urologicznym jest w sumie 35 łóżek. Sale są 2-osobowe i nowocześnie wyposażone. Placówka jest utrzymana w stylu hotelowym (sale, pokoje, korytarze).
- Będzie to pierwsza w regionie placówka, w której z zabiegów będą mogli skorzystać kontuzjowani narciarze, bo zimą jest ich u nas wielu - zapowiada dr Monika Mikulicz-Pasler.

W 4-piętrowym obiekcie o powierzchni 2 tys. mkw. znajdą się również dwie multimedialne sale operacyjne. To nowość w całym regionie. Kamery zainstalowane w salach pozwolą np. na konsultacje w czasie operacji z zagranicznymi specjalistami czy też oglądanie zabiegów na żywo. Budowa szpitala trwała półtora roku.

Zobacz także: W Jeleniej Górze otwarto sklep Chleb Drive

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto