18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: To on chce politycznego trzęsienia w mieście. Kim jest Janusz Jędraszko?

RS
Janusz Jędraszko i członkowie Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych, któremu szefuje, od ponad tygodnia zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta i rady miejskiej Jeleniej Góry. Na razie udało im się ich zebrać kilkaset.

By doszło do głosowania muszą zdobyć poparcie ok. 7 tys. dorosłych jeleniogórzan, to jest 10 procent uprawnionych do głosowania. Inicjatywę referendum wspierają okręgowe władze „Ruchu Palikota”. Do tej partii niedawno wstąpił nasz bohater tygodnia.
To już druga próba zorganizowania referendum w Jeleniej Górze. Janusz Jędraszko był inicjatorem referendum w sprawie odwołania prezydenta Marka Obrębalskiego w poprzedniej kadencji. Do głosowania nie doszło, bo zebrał jedynie 2,2 tys podpisów.
Jędraszko od lat bezskutecznie próbuje zaistnieć w polityce. W 2002 roku starał się dostać do rady miejskiej z komitetu „Wspólne Miasto” - Roberta Prystroma. Zagłosowało wówczas na niego jedynie 43 osoby. W 2010 roku wystartował z listy Samoobronny do sejmiku województwa dolnośląskiego. Zagłosowało na niego 521 osób. Rok później w wyborach do sejmu startując z list Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80 w okręgu legnicko – jeleniogórskim, uzyskał 236 głosów.
Janusz Jędraszko urodził się w 1951 roku Jeleniej Górze. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego wydziału Nauk Biologicznych i Ochrony Środowiska. Aktualnie jest studentem studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zamierza napisać pracę doktorską o rynku pracy w subregionie jeleniogórskim.
Karierę zawodową zaczynał w jeleniogórskiej Celwiskozie. Później przez 20 lat pracował w jeleniogórskich wodociągach. Był technologiem, zastępcą kierownika i kierownikiem oddziału w Kowarach. Po odejściu z wodociągów prowadził własną działalność gospodarczą. Otworzył lombard w śródmieściu, sklep spożywcy w okolicach Flory i bar piwny na Zabobrzu. Kłopoty zdrowotne sprawiły, że zamknął te interesy. Przeszedł na rentę w 2003 roku i pozostaje na niej do dziś. Nigdzie nie pracuje.

W 2001 roku był jednym z założycieli Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. Od 2005 pracuje w Powiatowej Radzie Zatrudnienia w Jeleniej Górze, a także jest członkiem Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia we Wrocławiu, Społecznej Rady Gospodarczej we Wrocławiu.
JSOB zajmuje się m.in. dystrybucją darmowych produktów przekazywanych ubogim przez bank żywności. W ubiegłym roku za jego pośrednictwem rozdano 177 ton
Stowarzyszenie występuje też w imieniu mieszkańców w różnych sprawach „urzędowych”.
JSOB utrzymuje się ze składek członkowskich. Deklaracje członkowskie złożyło 400 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto