18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: To on chce politycznego trzęsienia w mieście. Kim jest Janusz Jędraszko?

RS
Janusz Jędraszko i członkowie Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych, któremu szefuje, od ponad tygodnia zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta i rady miejskiej Jeleniej Góry. Na razie udało im się ich zebrać kilkaset.

By doszło do głosowania muszą zdobyć poparcie ok. 7 tys. dorosłych jeleniogórzan, to jest 10 procent uprawnionych do głosowania. Inicjatywę referendum wspierają okręgowe władze „Ruchu Palikota”. Do tej partii niedawno wstąpił nasz bohater tygodnia.
To już druga próba zorganizowania referendum w Jeleniej Górze. Janusz Jędraszko był inicjatorem referendum w sprawie odwołania prezydenta Marka Obrębalskiego w poprzedniej kadencji. Do głosowania nie doszło, bo zebrał jedynie 2,2 tys podpisów.
Jędraszko od lat bezskutecznie próbuje zaistnieć w polityce. W 2002 roku starał się dostać do rady miejskiej z komitetu „Wspólne Miasto” - Roberta Prystroma. Zagłosowało wówczas na niego jedynie 43 osoby. W 2010 roku wystartował z listy Samoobronny do sejmiku województwa dolnośląskiego. Zagłosowało na niego 521 osób. Rok później w wyborach do sejmu startując z list Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80 w okręgu legnicko – jeleniogórskim, uzyskał 236 głosów.
Janusz Jędraszko urodził się w 1951 roku Jeleniej Górze. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego wydziału Nauk Biologicznych i Ochrony Środowiska. Aktualnie jest studentem studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zamierza napisać pracę doktorską o rynku pracy w subregionie jeleniogórskim.
Karierę zawodową zaczynał w jeleniogórskiej Celwiskozie. Później przez 20 lat pracował w jeleniogórskich wodociągach. Był technologiem, zastępcą kierownika i kierownikiem oddziału w Kowarach. Po odejściu z wodociągów prowadził własną działalność gospodarczą. Otworzył lombard w śródmieściu, sklep spożywcy w okolicach Flory i bar piwny na Zabobrzu. Kłopoty zdrowotne sprawiły, że zamknął te interesy. Przeszedł na rentę w 2003 roku i pozostaje na niej do dziś. Nigdzie nie pracuje.

W 2001 roku był jednym z założycieli Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. Od 2005 pracuje w Powiatowej Radzie Zatrudnienia w Jeleniej Górze, a także jest członkiem Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia we Wrocławiu, Społecznej Rady Gospodarczej we Wrocławiu.
JSOB zajmuje się m.in. dystrybucją darmowych produktów przekazywanych ubogim przez bank żywności. W ubiegłym roku za jego pośrednictwem rozdano 177 ton
Stowarzyszenie występuje też w imieniu mieszkańców w różnych sprawach „urzędowych”.
JSOB utrzymuje się ze składek członkowskich. Deklaracje członkowskie złożyło 400 osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto