Karkonosze: Turysta zgubił się w śnieżycy. Po ostatnich opadach śniegu w Karkonoszach wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ryzyko schodzenia lawin jest niewielkie.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w górach


- W ostatnich 24 h spadło około 15 cm śniegu świeżego, który jest transportowany i odkładany w formie poduszek śniegowych na strony zawietrzne. Większa ilość transportowanego śniegu jest odłożona na stromych zboczach kotłów polodowcowych i powyżej granicy lasu głównie o wystawach północnych, w tych miejscach występuje zagrożenie lawinowe. Na bardzo stromych stokach możliwość występowania zsuwów i małych lawin – informuje GOPR.
- Na szlakach turystycznych występują utrudnienia w postaci zasp śnieżnych spowodowanych przez działalność wiatru lub miejscami niewielkiej ilości lodu w miejscach gdzie śnieg został wywiany - dodają ratownicy.

Karkonosze: Turysta zgubił się w śnieżycy


Ratownicy minionej doby przeprowadzili akcję poszukiwawczą. Turysta zabłądził po zmroku w śnieżycy na zielonym szlaku, prowadzącym z Pielgrzymów w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Opadu śniegu spowodowały, że przebieg szlaku stał się niewidoczny. Ratownikom udało się szczęśliwie odnaleźć zaginionego.

Zamknięte szlaki w Karkonoszach


Karkonoski Park Narodowy z powodu wzrostu grubości pokrywy śnieżnej zamknął szlak przez Biały Jar, oznakowany żółtymi znakami. Wytyczony jest szlak zimowy od górnej stacji wyciągu na Kopę do Strzechy Akademickiej. W zachodniej części Karkonoszy zamknięty został szlak żółty od Schroniska Pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły. Obowiązuje tam otyczkowany wariant zimowy od schroniska do czerwonego szlaku granicznego. Zamknięty został również szlak zielony od Schroniska Pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem, czyli odcinek Ścieżki nad Reglami. Wcześniej zamknięty został szlak przez Kocioł Łomniczki i Droga Jubileuszowa prowadząca na Śnieżkę.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!