Kościół ewangelicki w Żeliszowie należy, zdaniem portalu Wirtualna Polska, do jednych z najpiękniejszych na świecie opuszczonych miejsc. Wnętrza zapierają dech w piersiach. Ale budynek z XVIII wieku to ruina, która ledwo się trzyma. W ostatniej chwili na ratunek przyszła warszawska fundacja „Twoje Dziedzictwo”. Możecie pomóc także i Wy.

– Przejęliśmy ten zabytek od gminy Bolesławiec, bo nie mogliśmy patrzeć, jak niszczeje – mówi Korwin Szymanowski z fundacji.
Nie ukrywa zdziwienia, żenikt z Dolnoślązaków nie starał się o ocalenie kościoła w Żeliszowie. Los zabytku wzięli sobie do serca dopiero warszawiacy.

Kościół ewangelicki w Żeliszowie: Patryk Kinzy kręci film


– Gdyby po filmie Patryka Kizny padło hasło „ratujmy Żeliszów”, wiele osób pośpieszyłoby ze wsparciem – Korwin Szymanowski nawiązuje do ob-razu „The Chapel”, który w 2010 roku zrealizował znakomity twórca sztuk wizualnych.
Film „The Chapel” autorstwa Patryka Kiznego, przedstawiający zniszczony kościół w Żeliszowie, zrobił wówczas furorę w internecie. Autorowi udało się wydobyć niezwykłe piękno tej zaniedbanej świątyni.

Kościół ewangelicki w Żeliszowie: gmina nie miała za co go ratować


Zachwytom nie było końca, ale nie przełożyły się one na żaden konkretny pomysł.
– Budynek należał do gminy Bolesławiec, która nie miała ani pieniędzy, by go ratować, ani wizji, jak go wykorzystać – mówi Wojciech Kapałczyński, konserwator zabytków zJeleniej Góry. Gmina wykonała jedynie projekt remontu dachu, bo do tego zmusił ją konserwator. Do naprawy już nie przystąpiła.

Kościół w Żeliszowie przejmuje Fundacja "Twoje Dziedzictwo"


Zrobi to fundacja „Twoje Dziedzictwo”. – Dach jest najpilniejszy i już zbieramy pieniądze, by rozpocząć jego naprawę– mówi Korwin Szymanowski.

Wielkie plany Fundacji. Pomóżcie


Potrzeba na to najmniej 200 tys. zł. Fundacja ma zgodę Ministerstwa Finansów na prowadzenie zbiórki publicznej. Sprawa ruszyła z miejsca, gdy 17 lipca fundacja stała się właścicielem budynku. Dostała go jako darowiznę od gminy. – Mam nadzieję, że wiedzą, co na siebie wzięli – mówi Kapałczyński.
Kolejnym krokiem będzie odnowienie elewacji, ścian i chociaż jednej kondygnacji. Po odbudowaniu świątyni miałyby się tu odbywać koncerty, plenery fotograficzne i inne artystyczne wydarzenia. Ale do tego droga daleka. Na razie Partyk Kizny po raz kolejny zamierza wykorzystać niezwykłe wnętrza żeliszewskiego kościoła i realizuje tam film „Rebirth”.

Remont kościoła można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto:
PL 55 2030 0045 1110 0000 0262 9270.

Z regionu

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

alka

Niestety, wcześniej nikt nie zajął się zabezpieczeniem dachu i zbieraniem pieniędzy. Fundacja ma już kilka deklaracji konkretnej pomocy i9 pozwolenie na budowę, wiec może uda się szybko z dachem uporać.

choinka (gość)

Dobrze, dobrze, ale kościół wymaga natychmiastowej interwencji zabezpieczającej a Fundacja zbiera dopiero pieniądze... Coś nie tak?!