Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka o historii sportu w regionie jeleniogórskim

Alina Gierak
Wydawnictwo o jeleniogórskim sporcie można kupić m.in. w tramwaju na pl. Ratuszowym
Wydawnictwo o jeleniogórskim sporcie można kupić m.in. w tramwaju na pl. Ratuszowym fot. Alina Gierak
Takiego wydawnictwa mogą pozazdrościć Jeleniej Górze inne miasta. Sportowcy i trenerzy, którzy działali w regionie, opisali swoje sukcesy i porażki w książce "Sportowcy Ziemi Jeleniogórskiej 1945 - 2010". Wydawnictwo właśnie trafiło do księgarń. W to, że powstanie, mało kto wierzył.

- Pomysł pojawił się w 2010 roku właściwie przypadkiem - mówią zgodnie Roman Prystrom i Marcin Zawiła. Pierwszy z nich, były tenisista, autor książki o jeleniogórskim tenisie, drugi - prezydent Jeleniej Góry, wówczas dyrektor Książnicy Karkonoskiej, zgadali się, że w regionalnej literaturze wiele jest o domach i fabrykach, ale niewiele o ludziach sportu.

- Zorganizuję zespół, który napisze książkę o wszystkich sportowcach, jacy przez pół wieku sławili Jelenią Górę - zadeklarował Roman Prystrom.
- Znajdę sposób, by taką książkę wydać - obiecał Marcin Zawiła. I słowa musiał dotrzymać. Przez dwa lata nad poszczególnymi hasłami pracowało ponad 20 autorów. Powstała 400-stronicowa książka z bogatą bibliografią, przypisami, ilustracjami, obejmująca ludzi i zdarzenia z 65 lat historii sportu jeleniogórskiego.
- Nie kryję, że nie do końca wierzyłem w tak znakomity efekt państwa pracy - chwalił autorów Marcin Zawiła. - Myślę, że jest niewiele miast, które mają taką pracę, będącą pomnikiem sportu i sportowców - dodaje.

- Bywało różnie - przyznają współautorzy. - Roman Prystrom okazał się trenerem katem, dopingował nas do pracy i wyciskał siódme poty - opowiadają o pracy nad książką.

- Gdyby moi koledzy nie zdobyli się na napisanie poszczególnych rozdziałów, to pamięć o wielu jeleniogórskich sportowcach, szczególnie z lat 1945 - 55, zapewne przepadłaby bez najmniejszego śladu - twierdzi pan Roman.

Przeczytaj: Magistrat sprawdzi, kto staje na kopertach dla niepełnosprawnych

W książce nie brakuje ciekawych anegdot. Jak choćby o walce zawodników Spartakusa o awans do I ligi koszykówki.
- Pojechaliśmy na baraże do Radomia kilka dni wcześniej, by oswoić się z piłkami - opowiada współautor wydawnictwa Eugeniusz Sroka. - Baraże grano bowiem piłkami japońskimi, a w drugiej lidze, w której był Spartakus, grano bułgarskimi. Różnica jest taka, że te pierwsze były okrągłe - tłumaczy żartem.
- W wydawnictwie są bardzo różne historie, także te smutne, o sportowcach, którzy zginęli tragicznie - wspomina Grzegorz Kędziora, dziennikarz sportowy, współautor.
- Fotografie i teksty, których nie udało się zmieścić w wydawnictwie, zostały zachowane w w zasobach cyfrowych Książnicy Karkonoskiej - dodaje szefowa Książnicy Alicja Raczek.

Książkę można kupić w wydawnictwie AdRem przy ul. Okrzei w Jeleniej Górze, w tramwaju, w którym na pl. Ratuszowym sprzedawane są mapy, foldery i pamiątki, oraz w innych księgarniach. Kosztuje 96 zł. Nie jest to mało, ale wydawnictwo jest wyjątkowe i drugi raz szybko nie powstanie. To pozycja cenna dla miłośnika regionu.

Czy sięgniesz po książkę o jeleniogórskim sporcie? O kim najchętniej przeczytasz? Podyskutuj

Zobacz: Fałszywe pracownice opieki społecznej okradły 83-latkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto