Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małżeństwa muzułmańskie. Co o nich wiemy? Fakty i mity

RED
pixabay
Żyją tu. Dzieli nas tylko rzeka, a co o nich wiemy? Dużo i nie wiele. Mowa oczywiście o Muzułmanach mieszkających w Niemczech. Krążą różne plotki na temat ich kultury, a my postanowiliśmy trochę się w nią wgłębić. Od czego więc zacząć? Ba! Od małżeństw.

W naszym pojęciu religii muzułmańskiej krąży wiele mitów, my postaramy się sprostować te największe, w które wszyscy wierzymy.

Zacznijmy od podstaw – małżeństwo w islamie nie jest sakramentem, a umową. Nie przysięga się miłości i wierności przed Bogiem, a jedynie spisuje kontrakt małżeński, który uregulowany jest prawnie. Według ich wiary, przed Bogiem odpowiada się za to, co dzieje się w związku, ale jeśli ktoś nie wywiązuje się z postanowień, umowa może ulec rozwiązaniu. Umowę zawiera się na czas nieokreślony.

W kulturze muzułmańskiej przyszły mąż obdarowuje swoją wybrankę pewną pulą pieniędzy. Krąży opinia, że w ten sposób ją wykupuje. W rzeczywistości Mahr, czyli „wiano” to zabezpieczenie kobiety na wypadek rozwodu. Pieniądze są do dyspozycji tylko kobiety, nie jej rodziny. Warto zaznaczyć, że okradzenie panny młodej z Mahru przez rodzinę czy męża jest grzechem, a nawet przestępstwem.

Poligamia. Słowo, które wywołuje najwięcej emocji i kontrowersji. W Islamie małżeństwo mężczyzny z wieloma kobietami jest legalne, choć nie zalecane ze względów organizacyjnych. (Oczywiście niektóre kraje zakazują poligamii). Poligamia jest ściśle uregulowana przez prawo. Przede wszystkim maż musi tak samo traktować wszystkie swoje żony. Poświęcać im tyle samo czasu, zapewnić taki sam poziom ekonomiczny. Regularnie sypiać z każdą z osobna. Wszystkie postanowienia sporządzone są w identyczny sposób z każdą z żon. Sprawiedliwość jest nadrzędna. Każdy podarunek dla żon musi mieć bardzo zbliżoną wartość. Ze względu na ograniczenia i trudność w rozliczeniu się z postanowień – powoli odchodzi się od poligamii.

Kolejna kontrowersja to małżeństwa w rodzinie. Faktem jest, że w islamie zezwala się, a nawet często praktykuje zawieranie małżeństw z kuzynostwem. W kulturze arabskiej nie można zawierać związków z członkami rodziny z linii pierwszej, a także z przybranymi dziećmi i przybranym rodzeństwem.

Muzułmanie mogą zawierać związki małżeńskie z kobietami wyznającymi niewrogie dla islamu religie i co istotne – bez konieczności zmiany religii przez przyszłą żonę. Muzułmanka jednak musi wyjść za islamistę, gdyż panuje przekonanie, że za wychowanie dzieci w wierze odpowiedzialny jest ojciec.

Zmuszanie do małżeństw jest zakazane i sankcjonowane prawnie. Dotyczy to również małżeństw z małoletnią żoną. Podobnie jest z małżeństwami nieskonsumowanymi i zawartych z osobami nieświadomymi. Jeśli panna młoda jest dziewicą to w szczególności może decydować o swoim wybranku. W Jemenie małżeństwa z osobą małoletnią wciąż są legalne, ale w większości krajów jest to kategorycznie zabronione.

Faktem jest, że Koran i Sunna zezwala na skarcenie i napomnienie fizyczne żony. Mężczyźni różnie te słowa interpretują i nie rzadko dochodzi do najzwyklejszej przemocy. W księgach jasno jest zaznaczone, że okrucieństwo wobec współmałżonka jest haniebne i bezpośrednio grozi unieważnieniem małżeństwa.

Narzeczeni w konserwatywnych rodzinach mogą spotkać się raz lub dwa w obecności rodziny, która ustala warunki małżeństwa. W innych krajach narzeczeni mają prawo spotykać się dowolnie i rozmawiać.

Rozwód nie jest tak prosty jak nam się wydaje, choć na pewno dużo łatwiejszy niż w naszej kulturze. Dokonuje się go przy świadkach i po orzeczeniu sądu. Wystarczy wypowiedzieć trzykrotnie formułkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto