Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narty w Czechach 2014 - raport narciarski. Sprawdź, gdzie można pojeździć

Rafał Święcki
Narty w Czechach - Skiareal Horni Domky w Rokytnicach nad Jizerou
Narty w Czechach - Skiareal Horni Domky w Rokytnicach nad Jizerou Marcin Oliva Soto
Przedstawiamy nasz raport narciarski - Narty w Czechach 2014. Choć zimę mamy mało śnieżną, ośrodki narciarskie pracują. Sprawdź gdzie można pojeździć w Czechach. Aktualne informacje.

Raport narciarski. Sprawdź, gdzie można pojeździć tej zimy.

Narty w Czechach - Harrachov

Położonym najbliżej granicy czeskim kurortem jest Harrachov. Na narciarzy czeka tam nieco ponad 7 km tras i cztery wyciągi. Na narty najlepiej przyjechać tu wcześnie rano, wówczas uniknie się tłoku.
Ośmiogodzinny karnet kosztuje 590 koron (ok. 89 zł). Juniorzy/seniorzy - 540 koron (ok. 81 zł). Dzieci – 390 koron (ok. 59 zł). Ośrodek - czynny.

Narty w Czechach - Spindleruvy Mlyn

Najważniejszym ośrodkiem sportów zimowych w Czechach jest Spindleruvy Mlyn. Wytyczono tam 25 km nartostrad i zbudowano 17 wyciągów, w tym 4 kolejki krzesełkowe. W sumie urządzenia wyciągowe w dwóch kompleksach narciarskich Svaty Petr i Medvedin mogą przewieźć 18 tysięcy osób na godzinę.
Całodzienne karnety w okresie świątecznym i noworocznym kosztują 850 koron (ok. 128 zł). Juniorzy/seniorzy - 680 koron (ok. 102 zł). Dzieci – 580 koron (ok. 87 zł).
Spindleruvy Mlyn, który ma jedynie 1300 stałych mieszkańców oferuje przyjezdnym 10 tysięcy miejsc noclegowych. Rocznie odwiedza go milion turystów. Jedna piąta to Polacy.
Miasteczko jest bardzo ładne. Jego architektura przypomina alpejskie wioski. Minusem jest trudny dojazd z Polski. Od granicy dzieli go 70 km.
Miasto ma bogatą ofertę spędzania czasu po nartach. Poza zabawami wodnymi w aquaparkach, można także pograć w tenisa (kilka krytych kortów), lub w squosh’a albo w kręgle. Ośrodek - czynny.

Narty w Czechach - Pec pod Snezkou

Wart odwiedzenia jest Pec pod Snezkou. Znajdziemy tam 11 wyciągów, w tym 4-osobową nowoczesną kanapę i 11 nartostrad o łącznej długości ponad 10 km. Trasa zjazdowa Javor jest najdłuższym oświetlonym stokiem w Republice Czeskiej. Dla fanów snowboardingu przygotowano snowpark. Całodzienne karnety kosztują 620 koron (ok. 93 zł). Juniorzy/seniorzy - 530 koron (ok. 80 zł). Dzieci – 430 koron (ok. 65 zł). Karnety są ważne też w stacjach: Cerna hora - Janske Lazne, Cerny Dul, Velka Upa, Svoboda n. Upou.
Minusem miejscowości jest kłopot ze znalezieniem miejsca do parkowania w pobliżu stacji narciarskiej. Parking obok wyciągów jest wprawdzie bezpłatny, ale często zapełniony.
W Pecu uruchomiono już pierwszą sekcję nowej kolei gondolowej na zboczach Śnieżki. Na razie wwozi ona pasażerów na szczyt Ruzohorky. Drugi odcinek kolei na szczyt Śnieżki zostanie uruchomiony w styczniu, nie zdołano bowiem zakończyć przeglądów technicznych. Gondola na zboczach Śnieżki zastąpiła wysłużoną kolej krzesełkową. Miasto Pec pod Śnieżką wydało na nią ponad 300 mln koron. Bilet w obie strony kosztuje 390 koron (ok. 58 zł), a w jedną 210 koron (ok. 32 zł). Ośrodek - czynny.

Narty w Czechach - Janske Lazne

Janske Lazne to uzdrowisko oraz ośrodek sportów zimowych w pobliżu Trutnova. Najlepiej z Jeleniej Góry dojechać tam przez przejście graniczne na przełęczy Okraj. Tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego znajdują się na południowych i południowo-wschodnich stokach Cerne i sąsiadującej Svetle hory. Na narciarzy czeka tam kabinowa kolej linowa o długości 2300 metrów oraz 14 innych wyciągów. Najdłuższa trasa zjazdowa - Cernohorska - ma 3 km. Ceny karnetów narciarskich - tak jak w Pecu. Ośrodek - czynny.

Narty w Czechach - Jested

Ośrodek sportów zimowych Jested koło Liberca Polacy odwiedzają rzadziej. Wśród Czechów jest on bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na dogodne połączenie z Pragą. Od polsko-czeskiej granicy do Liberca jest około 70 kilometrów. Jested oferuje prawie 9 km nartostrad oraz 6 wyciągów. Sporą atrakcją dla turystów jest również kolej gondolowa na szczyt góry Jested. Całodzienne karnety kosztują 590 koron (ok. 89 zł). Juniorzy/seniorzy - 500 koron (ok. 75 zł). Dzieci – 320 koron (ok. 48 zł).
Do przyjazdu na Jested zachęca także bogata oferta kulturalna i sportowa ponad 100-tysięcznego Liberca, który jest jednym z większych czeskich miast. Ośrodek - czynny.

Narty w Czechach - Skiareal Horni Domky

Skiareal Horni Domky w Rokytnicach nad Jizerou to 22 trasy zjazdowe o łącznej długości ponad 16 km. Miejscowość ta słynie z najdłuższego w Czechach wyciągu krzesełkowego (2197 m). Wwozi on narciarzy na szczyt Łysej Góry, na wysokość 1315 m. Samochód można zostawić na trzech bezpłatnych parkingach, ten najwyżej położony jest płatny. Całodzienne karnety kosztują 620 koron (ok. 93 zł). Juniorzy/seniorzy - 560 koron (ok. 84 zł). Dzieci – 400 koron (ok. 60 zł). Ośrodek - czynny.

Miniporadnik: narty w Czechach

Przed narciarskim wyjazdem bezwzględnie należy się ubezpieczyć, na wypadek kontuzji narciarskich. Horska Sluzba (odpowiednik naszego GOPR) wszystkim, którzy korzystają z jej pomocy wystawia rachunek. Jeśli w akcji został użyty śmigłowiec, trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przedmiotem szczególnej troski policji w Czechach jest pilnowanie dozwolonych prędkości.
- Fotoradar na ograniczeniu do 50 km/h będzie ustawiony na przekroczenia prędkości nawet o 1 km – mówi Helena Jankowska, tłumaczka języka czeskiego, która często podróżuje po kraju naszych sąsiadów.

Do czeskich kurortów narciarskich nie można jechać autem na letnich oponach. W górach spotkamy bowiem nieznany w Polsce znak - okrągłą niebieską tablicę z symbolem auta i płatka śniegu. To nakaz jazdy na oponach zimowych. Za złamanie nakazu grozi mandat 2,5 tys. koron czyli ok. 376 zł. Kierowca naraża się też na dodatkowe koszty związane z transportem samochodu na lawecie poza strefę obowiązkowej jazdy na oponach zimowych.
Przed wyjazdem trzeba też sprawdzić stan opon. Polskie przepisy dopuszczają do jazdy opony z bieżnikiem o głębokości 1,6 mm. W Czechach taka opona nadaje się do wyrzucenia. - Samochody o masie do 3,5 tony muszą mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 milimetrów na wszystkich kołach - tłumaczy Udo Ertner z policji w czeskim Trutnovie.

Powinniśmy uważać w czeskich restauracjach, zdarzają się oszustwa. Obsługa dopisuje do rachunku pozycje, których nie zamawialiśmy. Przy płaceniu rachunku trzeba pamiętać o napiwku. - Transakcję kończy słowo „dziękuję”. Jeśli np. damy kelnerowi 500 koron i powiemy „dziękuję” uzna on, że reszta jest napiwkiem. Nawet jeśli suma na rachunku jest dużo niższa – mówi Helena Jankowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto