Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Norwidowisko Jelenia Góra. 23 kwietnia rusza Norwidowisko

Alina Gierak
Piotr Jędrzejas, dyrektor Teatru im. Cypriana K.Norwida w Jeleniej Górze
Piotr Jędrzejas, dyrektor Teatru im. Cypriana K.Norwida w Jeleniej Górze archiwum teatru
Norwidowisko Jelenia Góra. Dzisiaj (23 kwietnia ) w teatrze rusza Norwidowisko.Co będzie się działo? Wywiad z Piotrem Jędrzejasem, dyrektorem Teatru im. Cypriana K.Norwida mówi jakie ma pomysły, by przybliżyć Norwida młodym widzom.

„Norwidowisko” , czyli pomysły, jak przybliżyć wieszcza

Na ogół teatry świętują rocznicę swojego powstania lub istnienia budynków. W Jeleniej Górze poszliście dalej i postanowiliście obchodzić 40-lecie nadania teatrowi imienia wielkiego wieszcza. Skąd wziął się pomysł na Norwidowisko i przypomnienie tej rocznicy?

Gdy rok temu objąłem teatr w w Jeleniej Górze, postanowiłem poznać lepiej postać jego patrona. I okazało się, że 2013 roku minęło130 lat od śmierci Cypriana Kamila Norwida. Ta okrągła rocznica przemknęła bez echa. Udało się nam jednak świętować rocznicę urodzin Norwida. 24 września 2013 roku otworzyliśmy w jeleniej Górze wystawę poświęconą wszystkim realizacjom w naszym teatrze tekstów dramatopisarza. Wykład wygłosił prof. Janusza Degler, dawny kierownik literacki teatru w Jeleniej Górze. Okazało się wówczas, że jest potrzeba przybliżenia Norwida i jego twórczości. A ponieważ równo 40 lat temu, 23 kwietnia Teatr Dolnośląski w Jeleniej Górze otrzymał imię Cypriana Kamila Norwida, postanowiliśmy wykorzystać tę rocznicę. I tak powstało Norwidowisko.

Czy to będą huczne obchody?
Mam nadzieje, że będzie o nich głośno. Już teraz we Wrocławiu, w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, można do 10 maja oglądać wystawę zdjęć przedstawień, afiszy, kostiumów i programów sztuk Norwida wystawianych w jeleniogórskim teatrze. To ta sama ekspozycja, która pokazywaliśmy rok temu. To dopiero początek świętowania. 23 kwietnia zapraszam do naszej placówki na happening z okazji rocznicy. Postaramy się połączyć czasy sprzed 40 lat, z norwidowskimi i współczesnymi. Będziemy się bawić przed teatrem i w foyer. Planujemy czytanie sztuki Norwida „Aktor” pod opieką reżyserską Pawła Paszty. Będzie także okazja do rozmów ze znakomitymi reżyserami, którzy realizowali przedstawienia w naszym teatrze.

Czy nie ma Pan obaw, że „na Norwida” widz współczesny nie przyjdzie? Wieszcz kojarzy się głównie z lekturami, może niektórym z „Bema pamięci rapsodem żałobnym” śpiewanym przez Niemena...
Jest w tym sporo racji. Może zatem pora przyznać, że nadal o Norwidzie wiemy mało, albo wręcz nic. Nie wiemy, kim był naprawdę, co czuł kiedy kochał, kiedy pisał, kiedy tęsknił za Polską, za rodziną, czy choćby pieniędzmi (bo przecież musiał za nimi czasami tęsknić, skoro ich chronicznie nie posiadał). Nie potrafimy go docenić, ocenić, powiedzieć, czy lubimy czy nie. Czy nas denerwuje, czy też nie potrafimy pojąć myśli, które przelał na papier. Za szybko żyjemy, by się przy nim zatrzymać, niewiele (albo wcale) wygospodarowaliśmy sobie na niego czasu w życiu, żeby się w norwidowskich poezjach choć troch zapomnieć, choć coś z jego grafik, obrazów zapamiętać, choć jedną niewielką część jego dramatów w jakiś sposób, w jakikolwiek. Dlatego nie będę pytał widzów , co o nim wiecie. Zapraszam ich do nas, przyjdźcie, pogadamy. Przy kawie, winie, w księgarni, w kawiarni. Przy muzyce. I tak , jak się rozmawia o kimś, kogo się właśnie poznaje. W spokoju, niespiesznie. Albo właśnie z podnieceniu, zachwycie. O Norwidzie.

Okazją do takich rozmów będzie kolejna odsłona Norwidowiska zaplanowana na 24 września, w 192. rocznicę urodzin wieszcza?
Tym razem spotkamy się w BWA w Jeleniej Górze na wernisażu obrazów inspirowanych twórczością Norwida. Wystawa ma nosić tytuł „Gorzki to chleb polskość” Ogłosimy także wyniki konkursu na logo teatru . W tym dniu spotkamy się po raz kolejny na czytaniu Norwida. Sięgniemy po tekst „Za kulisami”. Kompletujemy wykonawców. Mogę jedynie zdradzić, że obsada będzie zapierająca dech w piersiach.
Mocne będzie także zakończenie tegorocznego Norwidowiska. W Pana reżyserii obejrzymy „Pierścień wielkiej damy”. Czy to będzie klasyczne odczytanie tekstu?
Premierę przewidujemy na 29 listopada. Niewiele mogę teraz na jej temat powiedzieć. Zdradzę jedynie, że mam zamiar uwspółcześnić tę sztukę. Za wcześnie jest mówić o szczegółach.
Przy okazji ogłosimy konkurs dla młodzieży na recenzję teatralną.

I w ten sposób płynnie wejdziecie w 2015 rok i obchody jubileuszu 70-lecia jeleniogórskiego teatru. Więc o wieszczu w Jeleniej Górze wciąż będzie głośno. Jak ta rocznica będzie obchodzona?
Barbara Folta, nestorka dziennikarstwa wrocławskiego przygotowuje książkę podsumowującą jubileusz naszego teatru. To wydawnictwo będzie kontynuacją książki Janusza Deglera „Teatr w Jeleniej Górze 1945-1985”. Doczekamy się także remontu naszego zabytkowego budynku. I z pewnością na tym się nie skończy.

Rozmawiała Alina Gierak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto