Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo podczas głosowania nad budżetem obywatelskim. Sprawę bada policja

Rafał Święcki
Polskapress
Głosowanie nad Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim zostanie powtórzone. Doszło do oszustwa, sprawę bada policja i prokuratura.

Władze Jeleniej Góry podejrzewają, że doszło do oszustwa podczas głosowania nad Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim. Prawdopodobnie ktoś, w nieuprawniony sposób, posłużył się bazą danych numerów PESEL i zagłosował w imieniu mieszkańców.

W rezultacie wiele osób, które zamierzało oddać swe głosy dwa wybrane projekty (w sumie jest ich 29), nie mogły tego zrobić. Na ekranie komputera pojawiał się komunikat informujący, że osoba posługująca się wpisanym numerem PESEL dokonana już wyboru. O oszustwie może świadczyć również dużo większa liczba głosów niż w latach ubiegłych. W tym roku w głosowaniu na Jeleniogórski Budżet Obywatelski oddano ponad 16 tysięcy głosów, a w ubiegłym roku było ich 6 tysięcy.

Władze miasta nie zdradzają, które projekty otrzymały największą ilość głosów. To może być ważna wskazówka prowadząca do sprawców, więc te informacje przekażą policji i prokuraturze, gdzie zgłoszono już podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Wiceprezydent Jerzy Łużniak zdradza jedynie, że kilka projektów otrzymało znacznie większe poparcie niż inne.

- Miały po kilka tysięcy głosów – tłumaczy wiceprezydent Jeleniej Góry.

W przeszłości podobne nieprawidłowości podczas głosowania nad budżetami zgłaszali mieszkańcy Grudziądza, Torunia i Zielonej Góry.
Dostęp do bazy PESEL nie jest ogólnie dostępny, ale mogą z niej korzystać urzędnicy i pracownicy wielu instytucji m.in. sądów, służb specjalnych, policji, straży miejskich, komornicy sądowi, samorządy i podmioty, które wykażą w tym interes prawny np. banki i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oszustwo podczas głosowania nad budżetem obywatelskim

Wyniki zakończonego w poniedziałek głosowania nad Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim zostały unieważnione. Zostanie ono powtórzone.
Głosy będzie można oddawać od północy 6 marca, 12 marca do godziny 24. Tym razem oddany w internecie głos trzeba będzie potwierdzić kodem.
- Podczas głosowania poza danymi osobowymi, będzie trzeba podać numeru telefonu komórkowego. Smsem zostanie na niego wysłany kod, za pomocą którego głosujący będzie musiał dokonać autoryzacji – tłumaczy naczelnik wydziału rozwoju urzędu miasta Barbara Olszewska.
Na jeden numer telefonu, system może wysłać pięć różnych kodów. To ułatwienie, gdy z jednej komórki korzysta w rodzinie kilka osób. Mieszkańcy, którzy nie mają telefonów komórkowych będą mogli zagłosować w biurze obsługi mieszkańca na ul. Ptasiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto