Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Minister kultury Bogdan Zdrojewski poparł wniosek dotyczący uznania pałaców i parków Kotliny Jeleniogórskiej za pomnik historii. Wniosek w tej sprawie został przesłany do prezydenta Bronisława Komorowskiego i czeka na jego podpis. Dokument dotyczy 11 zespołów położonych na terenie gmin Mysłakowice i Podgórzyn oraz miast Jelenia Góra i Kowary.

Do miana pomnika historii wyłoniono 11 siedzib arystokratycznych i fabrykanckich, które- ze względu na wysoki poziom artystyczny oraz wartości historyczne - stanowią reprezentację tego szczególnego zjawiska kulturowo -przestrzennego. Obecnie, dziewięć z nich znajduje się w posiadaniu właścicieli prywatnych, a dwa- stanowią budynki użyteczności publicznej. Kluczem doboru obiektów była idea inspirująca fundatorów i projektantów rezydencji z końca XVIII w. i XIX w., a wypływająca z fascynacji naturą. Dzięki uzyskaniu statusu pomnika historii, Kotlina Jeleniogórska może starać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!