Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piechowice podzielą się na miasto i wsie. Rada miejska zgodziła się na zmianę ustroju gminy

Rafał Święcki
Witold Rudolf, burmistrz Piechowic
Witold Rudolf, burmistrz Piechowic Rafał Święcki
Piechowice podzielą się na miasto i wsie. Michałowice, Piastów, Pakoszów i Górzyniec znów będą wsiami. Dziś administracyjnie przynależą, jako osiedla do Piechowic.

Rada miejska Piechowic przegłosowała uchwałę o zmianie ustroju gminy z miejskiej na miejsko-wiejską. Uchwała przeszła zaledwie jednym głosem. Wniosek gminy trafi do wojewody dolnośląskiego i ministerstwa administracji i cyfryzacji. Ostateczna decyzja ma zapaść w lipcu.
Górskie miejscowości do 1983 roku były wsiami. Potem administracyjnie przekwalifikowano je na osiedla. O przywrócenie wiejskiego statusu zabiegali ich mieszkańcy oraz Witold Rudolf - burmistrz Piechowic. Zmiana może być bardzo korzystna finansowo dla gminy.

Piechowice podzielą się na miasto i wsie

Jako pierwsi z inicjatywą o przekształcenie w sołectwo wystąpili do urzędu miasta mieszkańcy Michałowic. Gdy o ich zamiarach dowiedziano się w Piechowicach, w tamtejszym urzędzie miejskim też zaczęto liczyć. Wyszło, że na samym dofinansowaniu do szkół gmina, po zmianie statusu z miejskiej na miejsko-wiejską, zyskałaby 700 tysięcy złotych rocznie.

- To zmniejszyłoby częściowo udział gminy w finansowaniu oświaty. Więcej pieniędzy trafiłoby do nauczycieli, bo mieliby oni prawo do dodatku wiejskiego i mieszkaniowego – mówi Witold Rudolf, burmistrz Piechowic.

Dążące do odrębności osiedla, zajmują ok. 60 procent powierzchni gminy. Zamieszkuje je ok. 1700 osób. Jeśli uda się przywrócenie im statusu wsi, miasto Piechowice będzie liczyło poniżej 5 tysięcy mieszkańców. To próg, od którego miejscowość uznaje się za obszary wiejskie. W ten sposób z unijnych funduszy przeznaczonych dla wsi, mogłyby skorzystać także miasto Piechowice (z pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich od dawna korzystają m.in. miasta: Karpacz, Świeradów Zdrój i Wojcieszów).

- Unijne projekty na terenach wiejskich można realizować z bardzo niewielkim udziałem własnym, nieraz nawet tylko 5-procentowym. Podczas gdy jako miasto musieliśmy wykładać połowę pieniędzy. Nie mogliśmy z tego powodu złapać żadnego większego projektu – dodaje burmistrz.

Nowe możliwości skorzystania z unijnych pieniędzy pojawiłby się także dla miejscowych przedsiębiorców.

Konsultacje społeczne w sprawie zmiany statusu Michałowic, Piastowa, Pakoszowa i Górzyńca przeprowadzono w 2013 roku. Zwolennicy tego pomysłu w konsultacjach osiągnęli niewielką, 11 głosową przewagę. W sumie wzięło w nich udział tylko 370 osób. Poprzednia rada miejska nie chciała zajmować się tą sprawą. Uchwałę przegłosowano dopiero w nowej kadencji.

Dla mieszkańców zmiany będą wiązały się z koniecznością wymiany dokumentów m.in. dowodów osobistych, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych samochodów. Zmian będą wymagały zapisy w ewidencji gruntów i w księgach wieczystych. Wyliczono, że średnio każdą rodzinę może to kosztować ok. 300 zł. Gmina Piechowice zwróci im pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto