Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PiS zmienił zasady wyborów. Zobacz, jak będziemy głosować

MAL
21 października pierwsza tura wyborów samorządowych. Warto pamiętać, że zmieniła się ordynacja wyborcza - w niektórych gminach głosowanie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż podczas poprzednich wyborów.

Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie kadencji z czterech do pięciu lat. Sejm wprowadził także dwukadencyjność. Oznacza to, że wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta można będzie zostać tylko dwukrotnie.

Kogo wybieramy?
Tu zmian nie ma. 21 października dostaniemy trzy lub cztery karty do głosowania. W miastach na prawach powiatu (takich jak Wrocław) wybierzemy prezydenta, radnych rady miejskiej i radnych sejmiku.

W pozostałych gminach wybierzemy: wójta lub burmistrza, radnych rady miejskiej, radnych rady powiatu i radnych sejmiku.

Jaki znak mamy postawić na karcie do głosowania?
W ramach zmian w ordynacji wyborczej wprowadzono nową definicję znaku "x". Znak "x" to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Co ważne, inne znaki dopisane na karcie do głosowania poza kratką nie będą miały wpływu na ważność głosu. Oznacza to, że np. jeśli jedna z kratek zostanie przy kandydacie całkowicie zamalowana, a znak X pojawi się w innej – głos będzie ważny.

Gdzie zostały JOW-y?
Jednomandatowe okręgi wyborcze zostały tylko w gminach do 20 tysięcy mieszkańców (w każdym z okręgów mieszkańcy wybiorą tam jednego radnego gminy). W pozostałych gminach na karcie do głosowania znajdziemy nazwiska zgrupowane na listach poszczególnych komitetów wyborczych. Wybieramy jednego kandydata z jednej listy, ale ostatecznie z każdego z okręgów do rady trafi od 5 do 10 osób.

Nie będzie głosowania korespondencyjnego
Zniesiono także głosowanie korespondencyjne. Ponadto dwie komisje terytorialne będą zajmować się obsługą wyborów – komisja ds. przeprowadzania głosowania w obwodzie oraz komisja ds. ustalania wyników głosowania w obwodzie. W tym roku rady gminy po raz ostatni określiły okręgi wyborcze. W 2023 r. zajmie się tym już komisarz wyborczy.

Kto może głosować?
Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkującemu na obszarze działania danej rady.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto