Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb uchodźcy. Jakie są procedury? Czy może leżeć na lokalnym cmentarzu?

MAK
pixabay
Takie pytania zadają sobie mieszkańcy Görlitz i okolic. Tak naprawdę, to w okolicy tylko raz doszło do śmierci uchodźcy. Było to w 2017 roku w Zittau. Wtedy rodzina poprosiła o pomoc pastora parafii ewangelicko-luterańskiej św. Jana w Zittau. 50-letni Syryjczyk został pochowany na żytawskim cmentarzu. Wprawdzie rodzina i przyjaciele chcieli, aby ciało zostało przetransportowane do Syrii i tam pochowane, ale koszta byłby ogromne, a trudności też spore. Drugą opcją było pochowanie w Dreźnie, gdzie jeszcze w 2002 roku powstał cmentarz muzułmański.

Muzułmanin może zostać pochowany na cmentarzu kościelnym, podobnie jak wyznawca innych religii, ale potrzebny jest do tego rozkaz pogrzebowy wydawany przez magistrat. Rodzina musi zgodzić się na obowiązujące tu standardy, czyli pochówek w trumnie lub urnie. W krajach muzułmańskich praktykuje się chowanie ciała w białym lnianym materiale. W Saksonii zmarły musi zostać pochowany w przeciągu 48 godzin po zgonie (oczywiście w przypadkach naturalnej śmierci). W krajach muzułmańskich jest na to 24 godziny.

Za pokrycie kosztów pogrzebu odpowiedzialna jest rodzina. Jeśli jednak uchodźca takiej nie posiada, albo bliskich zwyczajnie nie stać na pochówek, to tą sprawą zajmują się instytucje pomocy społecznej. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku azylantów starających się o pobyt stały. Wtedy koszty pochówku przejmuje okręg, do którego go przydzielono. Gmina i miasto zajmuje się pogrzebem, jeśli uchodźca nie ma rodziny, ale miał stałą pracę.

Cmentarz komunalny może "przyjąć" każdego, jeśli tylko wymagania nie będą radykalne, a tradycyjny rytuał pogrzebowy zostanie potraktowany z przymrużeniem oka. W krajach islamskich chowa się człowieka w świeżej ziemi, u nas nie jest to praktykowane.

Nie wiadomo ile dokładnie uchodźców umarło już w Saksonii. Takie statystyki o dziwo nie są prowadzone. Obecnie w Saksonii istnieją trzy wyodrębnione miejsca pochówku dla muzułmanów. Jest to Heidefriedhof w Dreźnie, cmentarz wschodni w Lipsku oraz cmentarz komunalny w Chemnitz. W Lipsku co roku chowanych jest około pięciu wierzących muzułmanów. Z danych wynika, że 470 grobów jest tam jeszcze wolnych. W Dreźnie zorganizowanych zostało 70 miejsc z czego połowa jest już zajęta przez nie żyjących muzułmanów i buddystów.

Kościół ewangelicko – luterański ogólnie nie widzi przeszkód, aby chować na jego cmentarzach muzułmanów czy innych "innowierców", bardziej rodziny zmarłych mają problem z tym, że ktoś „od nich” spocznie na chrześcijańskim cmentarzu.

W Saksonii jest około 1200 cmentarzy kościoła chrześcijańskiego.

Być może w okolicach Görlitz też kiedyś powstanie cmentarz dla islamistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto