Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Jeleniej Góry odpowiada na zarzuty inicjatorów referendum

RS
Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych rozpoczęło zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta Jeleniej Góry. Oto stanowisko prezydenta Marcina Zawiły w tej sprawie.

Jednym z wielu praw, jakie wywalczyło społeczeństwo polskie po 1989 roku jest instytucja referendum. Odnosząc się z szacunkiem do każdej inicjatywy społecznej, u której podstaw leżą interesy mieszkańców naszego miasta, pragnę ustosunkować się do kolejnej już w ostatnich latach zgłoszonej przez stowarzyszenie kierowane przez Pana J. Jędraszkę inicjatywy referendalnej, albowiem odnoszę wrażenie że pobudki którymi kierował się wnioskodawca mają podtekst osobisty, wręcz partykularny.

Jeden z przykładów, w dniu 13 lutego 2013 roku odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Rady Miejskiej, na którym to rozpatrywano wniosek Stowarzyszenia Pana J. Jędraszki o zmianę zajmowanego obecnie lokalu na większy lokal użytkowy położony przy ulicy Wolności 26of. Radni m.in. dopytywali się czy prawdą jest iż Stowarzyszenie Pana J. Jedraszki posiada zadłużenie w kwocie kilkunastu tysięcy złotych z tytułu najmu lokalu przy ul. Wyspiańskiego 32., a następnie w wyniku głosowania głosami 5:1 odrzucili wniosek o przyznanie większego lokalu użytkowego na rzecz stowarzyszenia. Jako Prezydent, kierując się obowiązującymi przepisami, nie mogłem więc podjąć decyzji, o jaką wnioskowało JSOB.

Należy podkreślić iż Pan Janusz Jędraszko kieruje od 12 lat JSOB, od 2005 pracuje w Powiatowej Radzie Zatrudnienia w Jeleniej Górze, a także jest członkiem Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia we Wrocławiu, Społecznej Rady Gospodarczej we Wrocławiu. Z informacji, jakie posiada Urząd wynika, iż poza uczestnictwem w posiedzeniach, nie wykazuje on żadnej aktywności, nie zgłasza propozycji rozwiązań, czy działań na rzecz ograniczenia bezrobocia.
Bierze natomiast czynny udział w wyborach do Rady Miejskiej i Sejmu. W 2002 roku, przy wsparciu jednego ze stowarzyszeń Pan Jędraszko uzyskał, jak podaje PKW 43 głosy. W wyborach do Sejmu w 2011 roku startując z list Polskiej Partii Pracy okręgu Legnicko – Jeleniogórskiego uzyskał 236 głosów.

Władze Jeleniej Góry są przychylne działaniom JSOB, udostępniły im pomieszczenia na siedzibę i osobny na punkt wydawania żywności. Finansowo od lat wspierają ich działalność.
W poprzedniej kadencji, przy podobnej próbie zwołania referendum Mieszkańcy Jeleniej Góry nie dali się zwieść demagogicznym i populistycznym hasłom, bowiem mieli świadomość, że inicjatorom nie chodziło w tym względzie o rozwiązywanie problemów z jakim boryka się samorząd, a jedynie o podejmowanie działań, dla wąskiej grupy zainteresowanych.

Tu pojawia się dylemat, czy odpowiadać na wszystkie zarzuty, (nawet te, które nie są w obszarze funkcjonowania samorządu, jak na przykład problem nieuporządkowanego stanu prawnego po byłej „Celwiskozie”) czy postąpić, jak radzi wielu Jeleniogórzan: dysponując niezbędnymi informacjami i setkami argumentów - wykorzystać je na poważne rozmowy z tymi mieszkańcami miasta, którzy angażują się w jego rozwój, szczególnie w chwilach trudnych, jakie przeżywa Europa i nasz kraj, i co z tego wynika – również Jelenia Góra. Co zresztą czynię niezmiennie od początku kadencji i będą kontynuował dalej.
Będąc Prezydentem wybranym w wyborach bezpośrednich, jestem przede wszystkim zobowiązany prze Obywateli do pracy na rzecz Jeleniej Góry i jej mieszkańców, dlatego też kwestie oceny działań wnioskodawców, ich pobudki i ich zasadność, pozostawiam Państwa ocenie.
Marcin Zawiła

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto