Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pucharem budujmy markę Szklarskiej Poręby

Rafał Święcki
Marcin Oliva Soto
Ostatnie wybory samorządowe wyniosły na fotele szefów gmin powiatu jeleniogórskiego kilkoro debiutantów. W każdy piątek w "Gazecie Wrocławskiej" będziemy prezentowali ich pomysły na gminy, w których objęli stanowiska burmistrzów lub wójtów. Zaczynamy od Grzegorza Sokolińskiego, który zdobywa pierwsze doświadczenia burmistrza Szklarskiej Poręby (wcześniej był tam przewodniczącym rady). Mieszkańcy powierzyli mu kierowanie miastem w pierwszej turze głosowania.Z Grzegorzem Sokolińskim, burmistrzem Szklarskiej Poręby, rozmawia Rafał Święcki.

Jakie ważne przedsięwzięcia czekają Szklarską Porębę w najbliższych latach?
Będzie to Puchar Świata w narciarstwie biegowym. Po piłkarskim Euro w Polsce to najważniejsza impreza sportowa w 2012 roku. Trzeba ją przygotować tak, by nie był to jednorazowy fajerwerk, ale cykliczne zawody.

Jak się do tego przygotować?
Po pierwsze, trzeba zabezpieczyć pieniądze, po drugie - zatrudnić fachowców, którzy znają się na organizacji takich imprez, po trzecie - dobrze spiąć wszystko logistycznie. To tylko teoretycznie proste. Ponieważ zawody w Szklarskiej Porębie będą przeprowadzane w nietypowej formule - podbiegu i zjazdu - możemy liczyć na ogromne zainteresowanie. Podbiegi w Val di Fiemme ogląda 190 milionów telewidzów na całym świecie. Dotarcie do takiej widowni to olbrzymia promocja.

Jak dojadą do Szklarskiej Poręby kibice, którzy zechcą obejrzeć te zawody na żywo?
Od południa Europy - bez problemu. Sieć niemieckich i czeskich autostrad jest dobra. Gorszy dojazd będą mieli kibice z Polski. Proszę spojrzeć na drogę do Jeleniej Góry. Od 1990 roku poszerzono ją jedynie w Kaczorowie i uznano to za wielki sukces. To śmieszne, bo w skali Szklarskiej Poręby porównałbym to do budowy kawałka chodnika.

A co z obwodnicą miasta?
To zadanie zostało skierowane przez wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do przygotowywanej perspektywy finansowej na lata 2014-2019. Jest wniosek, by w przyszłym roku zabezpieczyć 2 mln zł na przygotowanie dokumentacji.

Za 4 lata będzie gotowa?

Są na to niewielkie szanse. Choć nie trzeba u nas przeprowadzać czasochłonnych, trwających średnio około trzech lat, procedur związanych z przejmowaniem gruntów pod nową drogę. W proponowanym przebiegu obwodnicy Szklarskiej Poręby 95 procent działek jest własnością Skarbu Państwa.

Jak brak dobrego dojazdu wpływa na rozwój miejscowości turystycznych?
Znany od kilku lat unijny raport "Trendy w turystyce światowej" mówi wyraźnie, że dostępność komunikacyjna jest najważniejszym warunkiem rozwoju. Skończyły się czasy, gdy przyjeżdżało się na kilkutygodniowe urlopy. W tej chwili nawet emeryci dzielą swój nieograniczony czas na maksymalnie 10-dniowe pobyty w lecie i 7 dni zimą. Dlatego tak kluczowym czynnikiem jest czas dojazdu. Możemy mieć najlepsze pensjonaty, ale jeśli ludzie nie będą mogli do nas łatwo dojechać, to nie przyjadą. Będę starał się to uzmysłowić decydentom, odpowiedzialnym w Polsce za sieć dróg.

Szklarska Poręba potrzebuje swojego Gołębiewskiego?

Idea zrównoważonego rozwoju nie jest pustym hasłem. Mamy ograniczone trzy wspólne dobra. Mam na myśli zasoby wody, energii elektrycznej oraz przestrzeni komunikacyjnej. Nie można dopuścić do sytuacji, że zacznie z nich korzystać jeden inwestor, a cała społeczność będzie narażona na niedobory. Szklarska Poręba jest dużą miejscowością o rozproszonej zabudowie. Niech taka pozostanie. Powinniśmy stawiać na klientów, którzy szukają ekskluzywności, kameralności i spokoju. Dajmy im to, co inni już stracili.

***

Za tydzień porozmawiamy z Kamilem Kowalskim z Janowic Wielkich. Ten 36-letni były radny zastąpił na stanowisku wójta Jerzego Grygorcewicza, który rządził Janowicami przez kilkadziesiąt lat. Kowalski wygrał minimalnie, kilkudziesięcioma głosami.

Sporą niespodzianką było też zwycięstwo w Piechowicach 52--letniego Witolda Rudolfa. Przed drugą turą niewielu dawało mu szanse na wygraną. Jego kontrkandydatka, Zofia Grabias-Baranowska, którarządziła gminą przez ostatnie cztery lata, miała nad nim olbrzymią przewagę. W pierwszej rundzie głosowania poparło ją 44 procent wyborców, na Rudolfa wówczas oddało głos jedynie 15 proc. uprawnionych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szklarskaporeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto