Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzegom: Amanda Różańska-Baranowicz uhonorowana

oprac.ED
Znana i niezwykle ceniona przez strzegomian Amanda Jadwiga Różańska-Baranowicz dołączyła do grona Honorowych Obywateli Strzegomia. To już 14 osoba w tym zacnym gronie. Tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia i odznakę Amandzie Jadwidze Rożańskiej-Baranowicz, wielkiej miłośniczce Strzegomia, jego zabytków i historii, wręczono 3 maja podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

- Chociaż urodziłam się na dalekich Kresach, to moją prawdziwą ojczyzną jest Ziemia Strzegomska, przypominająca krajobrazem, utracony kraj dzieciństwa – wielokrotnie powtarzała Amanda Rózańska-Baranowicz. Tytuł „Honorowy Obywatel Strzegomia” jest wyrazem podziękowania i uhonorowania jej bezinteresownych zasług na rzecz mieszkańców i zachowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Strzegomskiej dla przyszłych pokoleń.
- Z wielką przyjemnością podjęliśmy uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Strzegomia pani Amandzie Różańskiej - honorowej przewodniczącej Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, która jest wspaniałym przykładem zaangażowania w kulturę i historię Strzegomia – mówi Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.
Amanda Jadwiga Rożańska-Baranowicz urodziła się 12 marca 1926 r. w Woli Korybutowieckiej. W chwili wybuchu II wojny światowej uczęszczała do Gimnazjum i Liceum im. T. Czapskiego w Krzemieńcu. Po zakończeniu wojny zdała maturę w Kluczborku. Tytuł magistra sztuki uzyskała w 1952 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w zakresie projektowania szkła i ceramiki.
Od tego momentu stale współpracowała z zakładami ceramicznymi i szklarskimi na Dolnym Śląsku. W 1968 roku dostała nagrodę i wyróżnienie Ministra Budownictwa. Jest stałym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu. Od chwili zatrudnienia w Jaroszowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych w Jaroszowie, związała się ze Strzegomiem i rozpoczęła działalność społeczną na rzecz Ziemi Strzegomskiej, która trwa do dziś. W latach 70-tych była radną Rady Miejskiej w Strzegomiu. Występowała w obronie strzegomskich zabytków kultury materialnej, które w tamtych czasach popadały w coraz większą ruinę. W 1975 roku była jednym z inicjatorów założenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, które w 2015 roku obchodziło Jubileusz 40. lecia swojej działalności. Pani Amanda Rożańska-Baranowicz przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej (TMZS), obecnie jest jego honorowym prezesem. Wykazała się wieloma inicjatywami kulturalnymi związanymi z ochroną dziedzictwa regionalnego. Władze Strzegomia, doceniając zaangażowanie społeczne Amandy Różańskiej-Baranowicz, nadały jej tytuł „Zasłużony dla miasta Strzegomia”.
W latach 80-tych, jako przedstawiciel TMZS, zasiadała w Zarządzie Regionalnym Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego we Wrocławiu, ściśle współpracując z Towarzystwem Regionalnym Ziemi Świdnickiej. Z końcem 1989 r. uwieńczone zostały jej starania o przejęcie kościoła poewangelickiego. Uporządkowano pomieszczenia pokarmelitańskie i stworzono w nich siedzibę TMZS i salki muzealne. Uporządkowano również otoczenie kościoła. W salkach byłego kościoła odbyło się wiele wystaw, m.in.: 18-wiecznych druków poezji Gounthera, „Strzegom w akwarelach Aleksandra Manna”. Dzięki jej działaniom niszczejący budynek hotelu „Syrena” nie został rozebrany i znalazł opiekunów w postaci członków TMZS. Na fasadzie, jednej z remontowanych kamienic w Rynku, zachowano figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem – bardzo charakterystycznej dla historii Strzegomia i odnowienia kultu Matki Boskiej Strzegomskiej.
Dbała, aby Strzegom, położony na granitowej skale, promował swoje złoża lokalnie i poza granicami naszego kraju. Propagowanie idei obrony starodrzewu Strzegomia spowodowało, że intensywnie współpracowała z Ligą Ochrony Przyrody byłego Województwa Wałbrzyskiego. Jest autorką wielu artykułów o zabytkach, wierszy, obrazów, rzeźb o Strzegomiu i okolicach. Czynnie uczestniczyła we współredagowaniu i wydawaniu pierwszej gazety strzegomskiej pn. „Dla Wszystkich”, jest współautorką wielu broszur i folderów dotyczących historii Strzegomia, między innymi „Klasztor Karmelitów w Strzegomiu”. Opracowała i doprowadziła do druku wiele kartek okolicznościowych z rysunkami, szkicami i wierszami własnego autorstwa. Była współtwórczynią wielu widowisk historycznych: Strzegomska Szopka Noworoczna, „Księżna Anna - czyli Bitwa pod Legnicą”.
Na początku lat 90-tych była inicjatorką nawiązania współpracy z organizacją byłych mieszkańców niemieckich Strzegomia (Bundesheimatgruppe Striegau). Zresztą współpraca z tą organizacją trwa do dnia dzisiejszego. Znając doskonale język niemiecki dokonała wielu tłumaczeń literackich i kronikarskich na język polski. Jest także twórczynią projektu pomnika Księżnej Anny, usytuowanego w roku 2009 w strzegomskim parku. Pomnik ten jest wyjątkowym dziełem o charakterze historycznym i promocyjnym, bowiem Księżna Anna nadała w roku 1242 prawa miejskie miastu Strzegom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzegom.naszemiasto.pl Nasze Miasto