Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szklarska Poręba. Trwa rok Wlastimila Hofmana rozpoczęty. Będą wystawy, film i trasa spacerowa

Alina Gierak
UM SZklarska Poręba
Szklarska Poręba. Pamięć o największym malarzu mieszkającym w Karkonoszach nie może zaginąć. Trzeba się chwalić jego twórczością i przybliżać ją turystom odwiedzającym Szklarską Porębę. O Wlastimilu Hofmanie będzie głośno szczególnie w tym roku.

Wlastimil Hofman (1881-1970) był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy-symbolistów związanych z Krakowem, a od 1947 r. tworzącym w Szklarskiej Porębie. Uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego był uznanym w świecie twórcą cyklów młodopolskich „Madonn” czy „Spowiedzi”. W Szklarskiej Porębie Wlastimil Hofman zamieszkał po II wojnie światowej, stając się największą osobowością artystyczną Karkonoszy. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim malarstwem portretowym i religijnym. Zawsze skromny, tworzący na uboczu artysta, doczekał się uznania dopiero po śmierci. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby do dziś wspominają swojego najsłynniejszego sąsiada, krążą tez liczne związane z nim anegdoty. Imię Wlastimila Hofmanna nosi tutejsza szkoła podstawowa i jedna z ulic. Wielu z mieszkańców przechowuje do dziś w domach obrazy jego autorstwa. Są to najczęściej portrety, które często posiadają odręczne dedykacje artysty. Bliska znajomość łączyła Wlastimila Hofmana z rodzinami państwa Korpalów, Czernickich, Uszpulewiczów czy Karwińskich. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby bywali też modelami artysty – „Pana profesora’, jak go tutaj nazywano.

Szczególne związki łączyły artystę z prowadzona przez oo. franciszkanów parafią p.w. Bożego Ciała. Wlastimil Hofman jest autorem znajdującego się w kościele parafialnym obrazu ołtarzowego ukazującego Chrystusa Euchrystycznego na tle Szrenicy, przestawień ewangelistów, Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Narodzin Jezusa, cyklu Rozważań Tajemnic Różańca czy wyjątkowych sztandarów procesyjnych. Jako modele do obrazów religijnych niejednokrotnie służyli mieszkańcy Szklarskiej Poręby.

Szklarska Poręba. Ten rok został ogłoszony bowiem rokiem Wlastimila Hofmana. - Upamiętnimy wielkiego malarza filmem i książką. Będą prelekcje, wernisaże i wycieczki do domu przy ul. Jana Matejki 14, w którym mieszkał i tworzył wielki malarz. Powstaną także ścieżki spacerowe szlakiem jego wierszy i obrazów. W niedzielę ( 19 marca) uroczystą mszą pod przewodnictwem biskupa Stefana Cichego rozpoczęły się obchody Roku hofmanowskiego. Wystawę jego prac o tematyce religijnej można oglądać w kościele pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie.
Program obchodów Roku Hofamana znajdziesz
http://www.szklarskaporeba.pl/kultura/2017-rok-wlastimila-hofmana.html
Wlastimil Hofman
Vlastimil Hofman / Wlastimil Hofmann (Praga 1881 - Szklarska Poręba 1970) studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych - początkowo pod kierunkiem Floriana Cynka, później także u Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego. W latach 1899-1902 uczył się jeszcze u Jeana Léona Gérôme’a w paryskiej École des Beaux-Arts. W czasie I wojny światowej przebywał w Pradze i w Paryżu; od 1920 stale mieszkał w Krakowie. Dużo wystawiał; należał do wielu stowarzyszeń twórczych - był współzałożycielem „Grupy Pięciu” (1905) i „Grupy Zero” (1908), członkiem Związku Artystów Czeskich „Manes”, a od 1911 członkiem Tow. Artystów Polskich „Sztuka”. W czasie II wojny światowej poprzez ZSRR i Turcję przedostał się do Jerozolimy, skąd w roku 1946 wrócił do Krakowa.
Od roku 1947 stale mieszkał w Szklarskiej Porębie.
Hofman malował przede wszystkim fantastyczno-symboliczne kompozycje o motywach ludowych oraz sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego obrazy mimo bliskich analogii i powiązań ze sztuką Malczewskiego odznaczają się zawsze indywidualnym charakterem i stylem.
W Szklarskiej Porębie Średniej, w dawnym domu artysty przy ul. Jana Matejki 14, działa niewielkie, prywatne muzeum, które od lat prowadzone jest przez Wacława Jędrzejczaka. Zgromadzonych jest tutaj kilkadziesiąt obrazów Wlastimila Hofmana. Dziś w Szklarskiej Porębie znajduje się prawdopodobnie według ostrożnych szacunków około 150 obrazów Wlastimila Hofmana.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto