Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Aniamacji Jelenia Góra. Co obejrzymy w 2014 roku. Rozmowa z dyr. Bogdanem Nauką

Alina Gierak
Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji Jelenia Góra
Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji Jelenia Góra marcin oliva soto
Teatr Animacji. Jeleniogórski Zdrojowy Teatr Animacji przygotował na ten sezon repertuar, który zadowoli widzów w każdym wieku. Dla najmłodszych będzie baśń Andersena, dla starszych opowieść o wampirach oraz baśń japońska. Przeczytajcie i zaplanujcie sobie czas na na teatralne wieczory.

Rozmowa z dyr. Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze Bogdanem Nauką

Jakie są plany artystyczne teatru na najbliższy rok?
Rozpoczynamy premierą zaplanowaną na 2 marca tego roku. To „Opowieść o matce” według J.Ch. Andersena – kolejny raz teatr realizuje spektakl będący połączeniem baletu, teatru tańca ze sztuką lalkową. Podjęliśmy już taką próbę w ubiegłym roku realizując spektakl „Hagazussa. Magia bez granic tańca i lalki„ realizowany wspólnie z zespołem Gerhart Hauptmann Theater w Göerlitz z dużym uznaniem przyjętym przez jeleniogórską i niemiecką publiczność. „Opowieść o matce” to efekt pracy dwóch aktorek naszego teatru Doroty Bąblińskiej – Korczyckiej i Diany Jonkisz, która jest równocześnie autorką scenografii oraz Anny Krych tancerki, choreografki, pedagoga tańca, członkini zespołu tanecznego Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Anna Krych jest autorką choreografii oraz wykonuje partie taneczne w spektaklu. Spektakl ten, to próba przeniesienia na scenę głęboko filozoficznej opowieści J.Ch.Andersena o matczynej miłości i trosce. O walce i wytrwałości matki , która utraciła dziecko i nadziei na odzyskanie go. To zdecydowanie propozycja dla widzów dorosłych.
A co teatr przygotuje dla dziecięcej publiczności?
Kolejna propozycja dla najmłodszej publiczności to „Zwierzęta Doktora Dolittle” H.J. Loftinga. W przedstawieniu tym powrócimy do techniki „czarnego teatru”, kilkakrotnie z wielkim powodzeniem realizowanej w naszym teatrze w spektaklach „Piotruś i wilk” czy też „Opowieści z jelonkiem”. Spektakl wyreżyseruje czeski twórca Libor Strumpf, który równocześnie zaprojektuje scenografię. To wybitny specjalista techniki czarnego teatru, twórca Muzeum Czarnego Teatru w Chrudim w Czechach. „Zwierzęta Doktora Dollittle” to opowieść o ekscentrycznym doktorze, wielkim miłośniku i przyjacielu zwierząt, który nie tylko umiał porozumieć się w ich języku ale też pomagał rozwiązywać ich problemy. Świat zwierząt i ludzi doskonale ze sobą współpracuje, co stworzy to wiele zabawnych sytuacji. Premierę tego spektaklu planujemy na kwiecień 2014 roku.

Równolegle rozpoczniemy pracę nad przedstawieniem „Kólowa Śniegu czyli rzecz o Petrze Nosalku”. To realizacja, która planowana była na styczeń tego roku, jednak nie doszła do skutku z powodu nagłej śmierci wybitnego, czeskiego reżysera Petra Nosalka, znanego jeleniogórskiej publiczności z realizacji „Dekamerona”, De Regeneracione” czy powiastki filozoficznej „Gargantua i Pantagruel”. Planujemy wspólnie z Pavlem Hubičką scenografem i Pavlem Helebrandtem kompozytorem – przyjaciółmi i artystycznymi wspólnikami zmarłego reżysera - zbudować spektakl, o którego realizacji myślał Petr Nosalek. Premierę przedstawienia planujemy na początek nowego sezonu artystycznego – wrzesień - październik 2014.
Czy teatr przygotowuje coś dla starszych widzów, młodzieżowej publiczności?
Z myślą o takich właśnie widzach zaplanowaliśmy realizację kolejnego spektaklu, którego premiera ma się odbyć również w nowym sezonie teatralnym, czyli po wakacjach. „Król wróbli” według adaptacji Yoshidy Izumi to klasyczna baśń japońska zrealizowana w staro - japońskiej liczącej sobie około trzystu lat technice Bunraku, mającej swój początek w Osace w Japonii. Lalki ilustrujące opowiadaną historię są zbliżone wielkością do człowieka. Specyfika techniki Bunraku polega również na tym, że animowane są przez trzech aktorów jednocześnie, co wymaga szczególnej precyzji i synchronizacji podczas pracy z lalką. Wymaga to od aktorów wielu prób i ciągłego doskonalenia wspólnej pracy. Spektakl wyreżyseruje Waldemar Wolański wybitny, jedyny w Polsce specjalista techniki Bunraku, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Scenografię do spektaklu zaprojektuje Joanna Hrk znana publiczności jeleniogórskiej z realizacji detektywistycznej opowieści scenicznej p.t.„Porwania kaczątek”.
Co wśród tylu różnorodnych propozycji planuje Pan na koniec roku?
Rok zakończymy propozycją dla miłośników historii o wampirach. Powodzenie sagi „Zmierzch” czy też „Opowieści o wampirach”, bardzo popularnych lalek z serii Monster Hight podsunęła nam pomysł na zabawną realizację tekstu Angeli Sommer – Bodenburg p.t. „Mały wampir”, nazwaną w wersji adaptowanej przez Wolfa-Dietricha Sprengera „Mały wampirek – sztuka dla ludzi i wampirów od lat sześciu” Myślę, że będzie to propozycja dla wszystkich lubiących się trochę bać, która znakomicie wpisze się w okres coraz popularniejszego wśród dzieci święta Haloween. Spektakl zrealizuje dobrze znana jeleniogórskiej publiczności para twórców – Michał Derlatka – reżyser i Mich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto