Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeba poszerzyć trasy w Jakuszycach. Leśnicy oddadzą las Polanie Jakuszyckiej ZDJĘCIA

Rafał Święcki
Trzeba poszerzyć trasy w Jakuszycach. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych dała zielone do rozbudowy Polany Jakuszyckiej i poszerzenia wyczynowych tras narciarskich w jej rejonie. Minister Środowiska zgodził się na budowę w lesie nowej strzelnicy dla biatlonistów.

To ważne decyzje, bo bez wyłączenia z tzw. produkcji leśnej, w sumie około dwóch hektarów lasu, na Polanie Jakuszyckiej byłoby zbyt mało miejsca by myśleć o budowie nowego ośrodka biegowego.

Trzeba poszerzyć trasy w Jakuszycach

W sąsiedztwie polany powstaną trzy zapętlone trasy wyczynowe z certyfikatami międzynarodowych federacji: narciarskiej i biatlonowej. W sumie mają liczyć ok. 5 km długości. Standardy wymagają, by trasy na zjazdach miały szerokość co najmniej 9 metrów, a na podjazdach ich szerokość to minimum 12 metrów.

- To nie oznacza wielkich wycinek, bo te trasy wyczynowe powstaną na tzw. szlakach technologicznych, po których poruszały się maszyny i ludzie pracujący w lesie. Teraz są one zbyt wąskie, by organizować na nich międzynarodowe zawody - mówi Zyta Bałazy, nadleśniczy nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Julian Gozdowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów i wieloletni komandor tej imprezy dodaje, że trasy muszą być dostosowane także do wymogów telewizji.

- Trzy pętle tras będą układały się w koniczynkę. Po pokonaniu każdej z pętli, zawodnicy będą wbiegali na Polanę Jakuszycką. To ułatwi przeprowadzanie relacji telewizyjnych z zawodów – dodaje Gozdowski.

Sebastian Kącki, prezes spółki Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, która zajmuje się rozbudową ośrodka w Jakuszycach właśnie rozstrzyga przetarg na wybór projektanta i inżyniera kontraktu. 15 lipca między spółką, a stowarzyszeniem Bieg Piastów miała zostać sfinalizowana umowa sprzedaży i dzierżawy 5 ha gruntów należących teraz do stowarzyszenia.
- Z różnych powodów podpisanie aktu notarialnego przesunie się o kilka tygodni. Po przejęciu nieruchomości podpiszemy kontrakt na projekt budowlany – tłumaczy Kącki.

Budowa ma zacząć się w lipcu 2017 r. Inwestycja ma być gotowa w listopadzie 2018 r.
Koszty budowy ośrodka są szacowane na 70 mln zł. Ministerstwo sportu ma przekazać maksymalnie połowę potrzebnych pieniędzy. Reszta ma pochodzić z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, Funduszu Ochrony Środowiska i sponsorskich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto