Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzdrowiska apelują o pieniądze na walkę ze smogiem. Chcą funduszy na wymianę pieców

Rafał Święcki
Polskapress
Jedenaście dolnośląskich gmin uzdrowiskowych, chce by samorząd województwa sypnął groszem na walkę ze smogiem. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza grozi im odebranie statusu uzdrowisk.

- Byłaby to katastrofa. Zniknęłyby miejsca pracy związane z lecznictwem uzdrowiskowym – mówi Jerzy Terlecki, burmistrz Polanicy-Zdroju, członek zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. - Chcemy, by marszałek województwa ograniczył możliwość ogrzewania budynków paliwami stałymi. Chodzi przede wszystkim o tzw. flot i muł węglowy. Musimy też znaleźć sposób, by pomóc mieszkańcom w zakupie pieców nowego typu, gazowych lub na pelet albo czystych pieców węglowych – dodaje samorządowiec.
Argumentuje przy tym, że gminne budżety nie udźwigną tych wydatków. Liczą na pomoc urzędu marszałkowskiego, który dysponuje funduszami unijnymi. Bo do zrobienia jest bardzo dużo.

Uzdrowiska apelują o pieniądze na walkę ze smogiem

W Jeleniej Górze przez ostatnie półtora roku dzięki pomocy rządowego programu „Kawka” (został skasowany przez rząd PiS) wydano ponad 10 mln zł na wymianę prawie 600 pieców.

– Nie przyniosło to żadnego efektu. Nadal mamy problem ze smogiem – mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry.

Od stycznia w mieście normy zanieczyszczeń były przekroczone przez 35 dni, co wyczerpało roczny limit.
Gminy uzdrowiskowe zaapelowały do marszałka województwa o pieniądze z funduszu Jeremie. To program pożyczkowy adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Liczą na 400 mln złotych.
Marszałek Cezary Przybylski odpowiada, że nie ma prawnych możliwości, by sfinansować program antysmogowy z tego źródła.

- Nie uciekamy od tego problemu. Podczas nienegocjowania z rządem Kontraktu Terytorialnego wnioskowaliśmy o 800 mln zł na poprawę jakości powietrza. To rozwiązałoby problem. Niestety ten zapis został skreślony – tłumaczy Przybylski.

W przyszłym roku mija termin, w którym polskie miasta uzdrowiskowe muszą udowodnić ministrowi zdrowia, że pobyt w nich sprzyja leczeniu. Prawo nakłada na gminy obowiązek opracowania tzw. operatów uzdrowiskowych, w których wykażą, że mają złoża naturalnych surowców leczniczych i sprzyjający klimat. Jeśli tego nie zrobią stracą status uzdrowiska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto