Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Cieplice: Co robią, by nie utracić statusu uzdrowiska

Alina Gierak
Uzdrowisko Cieplice-Zdrój odwiedza rocznie blisko 12 tysięcy kuracjuszy
Uzdrowisko Cieplice-Zdrój odwiedza rocznie blisko 12 tysięcy kuracjuszy Marcin Oliva Soto
Uzdrowisko Cieplice: Ministerstwo Zdrowia sporządziło listę miejscowości, które mogą stracić status uzdrowiska. Są na niej Cieplice - Zdrój, gdyż zbyt wysokie jest tu stężenie pyłu zawieszonego PM 10. Co na to zarząd uzdrowiska? Przeczytajcie wywiad z prezesem zarządu Uzdrowisko Cieplice- Grupa PGU Maciejem Markowskim

1. Jakie inwestycje planuje zarząd uzdrowiska w Cieplicach?
Uzdrowisko Cieplice jest w przededniu rozpoczęcia największej w ostatnich latach inwestycji polegającej na modernizacji budynku „Długi Dom" i adaptowaniu go na hotel sanatoryjny. W ramach tej inwestycji powstanie obiekt z 92 miejscami o wysokim standardzie, bazą zabiegową, oferującą pełną gamę zabiegów realizowanych w Uzdrowisku Cieplice oraz część restauracyjno - konferencyjna. W ramach tego projektu zmodernizowane zostanie również bezpośrednie otoczenie „Długiego Domu” i w miejscu dzisiejszego parkingu powstanie patio ze strefą do wypoczynku kuracjuszy, alejkami spacerowymi oraz fontanną umiejscowioną w otoczeniu zieleni.
Dzięki tej inwestycji zwiększony zostanie potencjał usługowy Uzdrowiska Cieplice oraz zwiększą się przychody Spółki ze sprzedaży usług na bazie własnej infrastruktury i wzrostu konkurencyjności na rynku. Realizacja projektu, poprzez rozbudowę bazy zabiegowej, przyczyni się również do zaoferowania na rynku uzdrowiskowym i rehabilitacyjnym nowych, dotychczas nieświadczonych przez nas usług. Będą to m.in.: suchy hydromasaż termiczny wykonywany za pomocą urządzenia Hydrojet oraz masaż uciskowy sekwencyjny kończyn dolnych i górnych.

2. Jak układa się współpraca z samorządem jeleniogórskim? Czy są jakieś wspólne przedsięwzięcia?
Uzdrowisko Cieplice jest ważnym partnerem samorządu jeleniogórskiego. Dlatego też wiele projektów inwestycyjnych podejmowana jest z uwagi na obopólne korzyści – zarówno dla miasta i jego mieszkańców, jak i dla uzdrowisko i jego gości. Warto tutaj wymienić chociażby rewitalizację przez miasto parku zdrojowego przy wsparciu środków z UE oraz modernizacją głównego deptaka w Cieplicach. Są to miejsca, przy których znajdują się obiekty uzdrowiskowe i główne miejsca wypoczynku kuracjuszy, przebywających na leczeniu w naszym Uzdrowisku.
A jednocześnie Uzdrowisko również wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności. W najbliższym czasie, w ramach umowy z miastem będziemy zasilać kończoną obecnie znaczącą inwestycję miejską - Termy Cieplickie. Zasilimy je wodą termalną o temp 90 stopni C, wydobywaną ze źródła, na której wydobycie Uzdrowisko Cieplice posiada 30 - letnią koncesję.
3. Czy znany jest zarządowi problem dużego stężenia pyłu zawieszonego w Cieplicach i czy nie obawia się , że Ministerstwo Zdrowia zabierze status gminy uzdrowiskowej?
Problematyka zanieczyszczenia powietrza na obszarze Uzdrowiska Cieplice ma charakter ogólnospołeczny, aczkolwiek szczególnie ważna jest dla podmiotów leczniczych funkcjonujących na tym terenie, w tym i dla nas, jako Uzdrowiska Cieplice. Posiadanie statusu uzdrowiska, poza innymi korzyściami, jest warunkiem koniecznym dla możliwości kontraktacji usług w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego z NFZ. W strukturze przychodów Spółki wpływy z realizacji tych kontraktów stanowią obecnie 50%. Dlatego chociażby z tego punktu widzenia problem przekroczenia stężeń zanieczyszczeń w powietrzu na terenie naszego zdroju, jest dla nas bardzo istotny, zwłaszcza w kontekście możliwości prowadzenia działalności uzdrowiskowej.
Zdajemy sobie sprawę z wagi problemu, ciążącego zarówno na nas, jak i na całej społeczności lokalnej. Dlatego też od wielu lat podejmujemy działania na rzecz poprawy tej niekorzystnej sytuacji zarówno w ramach naszej działalności, jak również współpracując z lokalnymi władzami.
Przykładem naszych działań jest chociażby stosowanie rozwiązań, które zdecydowanie ograniczają emisję niekorzystnych (szkodliwych) dla lokalnego środowiska czynników w ramach prowadzonych w uzdrowisku prac remontowo - inwestycyjnych w zakresie podnoszenia standardu naszych obiektów. W tym zakresie stosujemy np. ogrzewanie z dala czynne (PEC) i wykorzystujemy odnawialne źródła energii (wodę termalną) do ogrzania swoich obiektów.
Natomiast w ramach współpracy z samorządem, aktywnie uczestniczymy w pracach prowadzonych w tym zakresie przez władze samorządowe Jeleniej Góry, zwłaszcza na forum Komisji Uzdrowiskowej powołanej uchwałą Rady Miasta.

Jestem przekonany, że podjęte przez nas działania będą skuteczne, co umożliwi prolongowanie na następne 5 lat, warunkowego obecnie, statusu uzdrowiska dla obszaru „Uzdrowisko Cieplice”. A to wszystko dla dobra lokalnej społeczności i naszych kuracjuszy

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto