Urszula Surowiec i Bogdan Harasim ratują jeden z sudeckich domów

Urszula Surowiec i Bogdan Harasim ratują jeden z sudeckich domów. Partnerstwo Kaczawskie odnowi kolejny (© Piotr Krzyżanowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

3,7 mln zł - tyle potrzeba na wykupienie XIX-wiecznego gospodarstwa w Dobkowie (gmina Świerzawa), wyremontowanie budynków i przekształcenie ich w centrum turystyczno-oświatowe Sudecka Zagroda Edukacyjna. Pieniądze na wykup mają pochodzić z dzielonych przez marszałka funduszy unijnych.

- Wkrótce podpisujemy umowę - mówi Mariusz Foryś z Partnerstwa Kaczawskiego.

Sudecka Zagroda Edukacyjna ma m.in. organizować tzw. zielone szkoły, podobnie jak robi to obecnie Centrum Edukacji Ekologicznej Salamandra w Myśliborzu koło Jawora. Będzie dysponowała pokojami gościnnymi i salami, w których dzieci i młodzież nauczą się chronić środowisko i jego różnorodność, docenią niepowtarzalność sudeckiej architektury, poznają historię regionu i usłyszą o Krainie Wygasłych Wulkanów.

Dom, który upatrzyło sobie Partnerstwo Kaczawskie, to nieprzypadkowy budynek. Ma bardzo charakterystyczną dla sudeckiej architektury konstrukcję: opaskę z piaskowca, mur z łupków. Kiedyś takie budynki stanowiły o specyfice sudeckiego krajobrazu. Dziś zniknęły z niego niemal zupełnie. Projekt Partnerstwa Kaczawskiego jest szansą na ocalenie choć cząstki tej historii.

Na własną rękę robią to Urszula Surowiec i Bogdan "Żaba" Harasim, którzy w 2000 r. przenieśli się spod Krakowa do Dobkowa. Kupili chylący się ku upadkowi XIX-wieczny dom ryglowy z cegły, kamienia i muru szachulcowego. W kraju nie znaleźli fachowca, który potrafiłby tradycyjnymi metodami przywrócić mu świetność, więc sprowadzili budowniczych z Niemiec.

Miejsce na Sudecką Zagrodę Edukacyjną też nie zostało wybrane przypadkowo. Dobków leży w sercu Pogórza Kaczawskiego. Wieś ma aktywnych, pomysłowych mieszkańców, którzy powołali do życia ekomuzeum, jedno z pierwszych na Dolnym Śląsku. Składa się nań kilka pasiek, cztery warsztaty ceramików i dwa gospodarstwa agroturystyczne. Staraniem władz gminy, w Dobkowie odnowiono stare kapliczki, a za tydzień zostanie otwarty szlak turystyczny, który je połączy.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jaro (gość)

A co tu rozumieć. Ekipa wali przekręt na 4 mln złotych i jeszcze się tym chwalą. To już trzeba mieć tupet.

adam (gość)

Nie bardzo rozumiem. Unijne pieniądze pochodzące z podatków w kwocie 3,7 mln złotych będą wykorzystane do remontowania czyjegoś prywatnego domu. Czy to jest w ramach programu odnowa wsi?
Jako podatnik nie zgadzam się z tym.