Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walcz z grzybem w mieszkaniu

Redakcja
Grzyb pleśniowy to zmora niejednego domu czy mieszkania. Szpeci ściany i sufity, odstrasza nieprzyjemnym zapachem, a gdy zadomowi się na dobre, może być groźny dla naszego zdrowia.

Pojawia się wówczas, gdy pomieszczenia są nieregularnie wietrzone, wentylacja działa niesprawnie lub nasze okna są zbyt szczelne. Przyczyną może być także tak zwany termiczny mostek w narożach mieszkania - jeśli grzyb pojawił się tam, gdzie przynajmniej jedna ściana jest zewnętrzna. Najczęściej intruz atakuje łazienki, bo odpowiednie dla jego rozwoju są wilgoć i ciepło. Ale może pojawić się także w kuchni czy pokojach. Jak z nim walczyć?

Aby pozbyć się grzyba raz na zawsze, należy zlikwidować praprzyczynę jego wystąpienia, a więc zniszczyć wilgoć. Gdy mamy do czynienia z nalotami w narożach, należy usunąć mostki termiczne. Aby to zrobić, najlepiej ocieplić dom, a w miejscach występowania mostków odpowiednio dopasować grubość materiału izolacyjnego.

Nie możemy jednak zapomnieć o wentylacji. Tylko regularne wietrzenie pomieszczeń pozwoli na właściwą wymianę powietrza. Nawet jeśli jest to środek zimy, trzeba otwierać okna. Dzięki temu z nastaniem wiosny nie będziemy zmuszeni witać w naszym domu niepożądanego gościa.
Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w mieszkaniu okien z funkcją rozszczelniającą. Dziś także w ich górnych częściach instaluje się tak zwane nawiewniki. Są to specjalne kratki sterowane automatycznie lub ręcznie, które umożliwą lepszą wentylację pomieszczeń.

Wiele również zależy od prawidłowego funkcjonowania przewodów wentylacyjnych. Jeśli są one zatkane, wymiana powietrza w mieszkaniu nie zachodzi prawidłowo. Dlatego specjaliści polecają montowanie mechanicznych systemów nawiewno-wiewnych, w których zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorowi. Taką wentylację można dostosować do faktycznych potrzeb mieszkańców. Warto także uzupełnić ją o tak zwany rekuperator, czyli urządzenie umożliwiające odzyskiwanie utraconego ciepła. Tylko wtedy, gdy wentylacja działać będzie sprawnie, możemy mieć pewność, że wilgoć z naszego mieszkania odprowadzana jest prawidłowo.

Gdy już zadbamy o to, aby wymiana powietrza w naszym domu czy mieszkaniu odbywała się właściwie, musimy pozbyć się nalotu, który szpeci ścianę lub sufit. Przede wszystkim zaatakowaną powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić. Jeśli grzyb pojawił się tylko na zewnątrz, do jej wyczyszczenia posłuży nam stalowa szczotka, za pomocą której możemy go zdrapać.

W przypadku, gdy intruz zaatakował jednak głębsze partie ściany, czeka nas skuwanie tynku do gołego muru. Gdy już to zrobimy, musimy podłoże spłukać czystą wodą, dokładnie oszuszyć, a następnie pokryć środkiem grzybobójczym. Tam, gdzie powierzchnia była silnie skażona, należy nałożyć podwójną warstwę preparatu. Pamietajmy jednak, że środki grzybobójcze są szkodliwe dla organizmu. Do ich nakładania koniecznie należy używać odzieży ochronnej, rękawic i okularów.

Po nałożeniu preparatu i osuszeniu ściany, ubytki zapełniamy odpowiednią zaprawą. Warto zabezpieczyć się dodatkowo i pomalować reperowane miejsce środkiem bioochronnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto