18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weszli do podziemi jeleniogórskich (ZDJĘCIA). Ruszyła Operacja Jelenia Góra 1945

Alina Gierak
Jak atrakcyjne dla turystów mogą być lochy przy ul. Chełmońskiego w Jeleniej Górze przekonali się dzisiaj (24 kwietnia) uczestnicy tajemniczej akcji z udziałem wojsk hitlerowskich i polskich. Ciąg dalszy Operacji Jelenia Góra 1945 obejrzycie 1 maja na placu Ratuszowym

Druga wojna światowa dobiega końca. Zwiad niemieckiej jednostki, która przewozi tajemnicze skrzynie, napotyka na na jeleniogórskim placu Ratuszowym oddział wroga. Wywiązuje się strzelanina... - to scenariusz Operacji Jelenia Góra 1945. Co zawierają tajemnicze skrzynie? jak zakończyła się potyczka - przekonacie się o tym, 1 maja o godz. 12 na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. W akcji weźmie udział 40 członków grupy rekonstrukcyjnej z Pomorza.

Dzisiaj (24 kwietnia) opowiadali o swojej operacji w podziemiach przy ul. Chełmońskiego. Dlaczego właśnie tam?
- Bo to miejsce bardzo atrakcyjne, które może przyciągać turystów - wyjaśnia Jerzy Zębik z jeleniogórskiego magistratu.

Podziemia maja 5 tys. metrów kwadratowych.
Wykute w skałach pomieszczenia od strony ulicy Chełmońskiego (Seydelstrasse), służyły jako piwnica winna dla Piwnicy Skalnej (Felsenkeller), jednej z bardziej popularnych piwiarni w mieście przed II wojna światową. Piwiarnia była częścią restauracji o tej samej nazwie, z jej tarasów można było podziwiać panoramę całego miasta. Restauracja oraz pobliski park (dziś park Kościuszki) były ulubionymi miejscami spacerów mieszkańców.
Wykute w skale oraz betonowe lochy zamieniono w 1945 roku na schrony przeciwlotnicze. Wtedy prawdopodobnie powstały w skałach gniazda karabinów maszynowych.

Po 1945 roku podziemia były często odwiedzane nielegalnie przez młodych mieszkańców Jeleniej Góry. Niektóre lochy penetrowali także harcerze. Nie przeprowadzono jednak żadnych oficjalnych ekspedycji. Część korytarzy się zawaliła, część – zasypano. Wejścia do podziemi od strony dworca zamurowano.
W dawnej Felsenkeller przez jakiś czas były magazyny centrali Rybnej, potem działała dyskoteka. Teraz podziemia są zamknięte na cztery spusty. Pojawiła się jednak koncepcja, by udostępnić je turystom, tak jak zrobiła top Kamienna Góra. Mogłaby tam mieścić się wystawa wojskowych eksponatów Muzeum Karkonoskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto