Hubert Papaj, zastępca Prezydenta Miasta spotkał się z dziekanem Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze, prof. Markiem Walesiakiem oraz dr Anną Baraniecką, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału, zajmującym się inicjatywami studenckimi, w tym współpracą Uczelni z urzędem Miejskim.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Rozmawialiśmy o możliwościach połączenia wysiłków promocyjnych, na skutkach których zależy i Uczelni, i Miastu – powiedział. H. Papaj. – Z jednej bowiem strony sam fakt istnienia Uczelni i kilkadziesiąt lat jej efektywnej tutaj pracy jest walorem promocyjnym dla Jeleniej Góry, a z drugiej strony – sama Jelenia Góra może być magnesem dla kandydatów na studentów tej Uczelni. Młodzi ludzie szukają możliwości uprawiania sportu, atrakcyjnych turystycznie terenów itp., a Jelenia Góra jest takim właśnie miejscem. W dodatku – co ważne, nie tylko w tzw. dzisiejszych czasach – studiowanie tutaj jest nieporównanie mniej kosztowne, niż w wielkich miastach, a spectrum kierunków studiów – co najmniej porównywalne do innych.

Te wszystkie walory miały kapitalne znaczenie, gdy tworzyła się (w latach 70) ówczesna Filia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Jeleniej Górze. Ściągali do niej, a szczególnie na kierunek „turystyka” absolwenci szkół (wtedy „średnich”) z Mazowsza, Warmii i Mazur, czy Gdańska i Pomorza. Często po studiach wracali do swoich miejscowości i dziś absolwenci zarówno dawniej WSE, czy późniejszej AE są wysokiej klasy profesjonalistami w wielu centralnych instytucjach Państwa i w dyrekcjach dużych korporacji, o czym można się przekonać m.in. podczas zjazdów absolwentów.

Wtedy jednak takich uczelni, jak jeleniogórska Filia było zdecydowanie mniej. Ale mimo to wygrywała ona z renomowanymi ośrodkami wielkich miast uniwersyteckich, z Warszawą włącznie, bo i stamtąd pochodziła niemała grupa jeleniogórskich studentów.

- Nawet wziąwszy pod uwagę, iż są inne warunki studiowania– powiedział H. Papaj – to i tak jeleniogórski Wydział UE może rywalizować z powodzeniem z wieloma uczelniami, bo i dobre warunki bytu, atrakcyjny teren dla spędzania wolnego czasu i możliwość kształcenia się w najbardziej poszukiwanych specjalnościach mogą być magnesem dla wahających się kandydatów. Tym bardziej, że jeleniogórski Wydział, działający w symbiozie z macierzystą wrocławską uczelnią, jest też dobrym miejscem startu na zagranicznej praktyki, wyjazdy studyjne, itp. Chcemy razem podjąć się zadania rozpropagowania Jeleniej Góry i tej Uczelni, która już tak głęboko wrosła w krajobraz – nie tylko edukacyjny – Miasta, że jej absolwentami są już dzieci studentów nie tylko pierwszych roczników.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!