Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyburzono zabytkową halę dawnych zakładów Orzeł w Mysłakowicach. Jest zgłoszenie do prokuratury

Rafał Święcki
Wyburzono zabytkową halę w Mysłakowicach. Właściciel zabytkowych hal, dawnych zakładów lniarskich w Mysłakowicach, wyburzył część, będących pod ochroną, zabudowań. Konserwator zabytków zawiadomił prokuraturę.

Część XIX-wiecznej przędzalni, w dawnych zakładach lniarskich „Orzeł” została zburzona. O rozbiórce zdecydował jej właściciel - wałbrzyska firma Proda-Metal, choć nie uzyskała zezwolenia. Sprawa musiałaby się oprzeć o Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Hale „Orła” są bowiem w rejestrze zabytków i by je zburzyć, minister musiałby zdecydować o ich wykreśleniu. Dopiero po tym konserwator mógłby wydać zgodę na rozbiórkę.

- To praktycznie niemożliwe, bo nawet obiekty będące w ruinie, pozostają świadectwem przeszłości i zabytkami – mówi Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków, który o nielegalnej rozbiórce w Mysłakowicach zawiadomił prokuraturę.

Konserwator poinformował właściciela i nakazał mu wstrzymanie prac.

Wyburzono zabytkową halę dawnych zakładów Orzeł w Mysłakowicach

Robert Krupka, prezes spółki Proda Metal wyjaśnia, że podjął decyzję o rozbiórce, po tym jak z jednej ze ścian oderwał się kilkumetrowy kawałek muru.
- Budynek był w bardzo złym stanie technicznym, groził niekontrolowanym zawaleniem, dlatego w trybie pilnym zdecydowałem o rozbiórce – tłumaczy biznesmen.
Za bezprawną rozbiórkę zabytkowej hali właścicielowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Emil Mendyk, przewodnik sudecki i mieszkaniec Mysłakowic jest zbulwersowany samowolą właściciela. Zabudowania królewskiej manufaktury, którą w połowie XIX-wieku były zakłady lniarskie „Orzeł”, są cenną pamiątką technicznego dziedzictwa Kotliny Jeleniogórskiej.

- To jedna najstarszych manufaktur przędzalniczych w Europie. Podobne, właściwie siostrzane obiekty, powstawały później na jej wzór w Niemczech i w Polsce np. w Żyrardowie. Straciliśmy jeden z ważnych elementów tego kompleksu. Obiekt równie cenny jak domy tyrolskie czy rezydencje w Dolinie Pałaców i Ogrodów – dodaje Emil Mednyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto