Zamek Karpniki przechodzi remont. Biznesmen ze Śląska otworzy w pałacu Karpniki hotel. Zamek Karpniki ma być dostępny dla turystów w przyszłym roku. Zabytkowy zamek będzie równocześnie nowoczesnym obiektem. Ogrzeje go woda z 2-kilometrowego odwiertu termalnego. Remont kosztował ok. 30 mln zł.

Zamek Karpniki powstał z fundacji księcia Bolesława IV lub Henryka Brodatego. Następnie jako właściciel Karpnik wymieniana jest w dokumentach rodzina Nebelschützów, która sprzedała wieś w 1389 roku Titze Schindzowi. W latach 1426-1427 zamek został zniszczony przez husytów. Jeszcze w XV wieku wzniesiono nowy obiekt warowny.

Wielokrotna przebudowa w pałacu KarpnikiNastępnie jako właściciel wzmiankowany jest Cunz Bieler von Reichenbach. Kilkadziesiąt lat później majątek przechodzi na starostę Caspra Schoffa. To jemu przypisuje się przebudowę wcześniejszej kaszteli obronnej na renesansowy dwór. Budowę ukończono w 1603 r. Przez około 100 lat zamek Karpniki pozostawał w rękach rodziny Schaffgotschów. W połowie XVIII wieku wykonano barokową przebudowę. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej Lukretia von Kanitz sprzedała zamek swemu bratankowi Friedrichowi von Winterfeld, w którego rodzinie pozostał do 1679 r.

Zamek Karpniki przechodził z rąk do rąkW następnych latach zamek Karpniki zmieniał właścicieli bardzo często. W 1822 r. nabył go ówczesny gubernator Nadrenii książę Wilhelm Pruski, młodszy brat króla Fryderyka Wilhelma III, który urządził tu swoją letnią rezydencję. Następna przebudowa pałacu przeprowadzona została w pierwszej połowie XIX w. Prace budowlane zakończone zostały w 1846 roku. Pałac otrzymał wówczas neogotycki wystrój architektoniczny i romantyczno-obronny charakter.

Cesarscy i carscy goście pałacu KarpnikiZamek Karpniki był często odwiedzany przez cesarza Wilhelma, zwłaszcza w jego młodzieńczych latach. Bywał tu także kilkakrotnie car rosyjski Mikołaj I. Po śmierci księcia Wilhelma Pruskiego pałac wraz z dobrami przeszedł w posiadanie jego córki ks. Elżbiety, żony księcia Carola von Hessen, która pozostawiła zamek Karpniki swoim trzem synom. Wnuk najstarszego z nich, ks. Ernst Ludwig, zakupił od swoich stryjów pozostałe części majątku i został właścicielem całości. W rękach książąt Hessen-Darmstadt zamek pozostał do 1945 roku. Po wojnie bardzo ucierpiał. Niszczał do 2009 roku.

Uratował zamek KarpnikiW zamku w Karpnikach, mimo powojennych zniszczeń, zachowało się sporo oryginalnych elementów wystroju wnętrz, m.in. renesansowe sztukaterie, XIX-wieczne boazerie. W salach znaleźć można nawet oryginalne meble. Jedną z pamiątek po dawnych gospodarzach jest fotel księcia.

- Ten obiekt miał to szczęście, że nie został podzielony na mieszkania na przykład dla pracowników PGR-u. Bo to zwykle wiązało się z doprowadzeniem do kompletnej ruiny - mówi Jacek Masior, biznesmen ze Śląska, który kupił zamek w 2009 roku.


Rabusie ogołocili zamek KarpnikiPo wojnie w pałacu Karpniki mieściła się m.in. Wyższa Szkoła Ludowa i ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci. W latach 80. ubiegłego wieku pałac przeżył inwazję poszukiwaczy skarbów. Z jednej ze skrytek zniknęła wówczas srebrna zastawa dla 80 osób - prezent rosyjskiego cara dla pary książęcej.
Nie zachowały się też średniowieczne witraże. Zbiory sztuki i meble wywieziono do Muzeum Narodowego w Warszawie. Inne rzeczy rozkradziono, np. kandelabry z jednej z sal w latach 70. sprzedano na aukcji w Niemczech za 200 tys. marek.

Zamek Karpniki ogrzeje woda z głębinRemont i przystosowanie do funkcji hotelu zamku w Karpnikach, pochłonęło ok. 30 mln zł. Właściciel planuje jeszcze wykonanie 2-kilometrowego odwiertu w głąb ziemi. Chce bowiem ogrzewać zamek Karpniki wodami geotermalnymi. Obok pałacu Karpniki ma też powstać ośrodek spa. Sam odwiert będzie kosztował 15 mln zł. Prace dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Polskazdrona.pl (gość)

Pałac w Karpnikach rewelacyjnie prezentuje się także z lotu ptaka http://www.polskazdrona.pl/palac-w-karpnikach-48.html

przyjaciel (gość)

zamek ok ale właściciel ze śląska to kawał s........a i drania! Łajdak w najgorszym wydaniu.

Andrzej i Zosia (gość)

Miałem okazję wraz z żoną zwiedzić pałac w trakcie remontu , dzięki bardzo miłemu Panu ,posiadającemu ogromną wiedzę na temat zamku , po którym nas oprowadził. Aż się serce raduje , że nie dopuszczono do zniszczenia tak pięknego zabytku. Gdybyśmy brali wzór z Czechów , to uratowalibyśmy sporo pałaców i zamków.

Anna (gość)

zamek wizualnie jest piękny, oglądałam, jak powstawał w pewnych etapach budowy, spotkany Pan z pieskiem, który sprawował opiekę, można było dowiedzieć się bardzo ciekawych wiadomości np...o pięknym ogrodzie, stawie i pięknej okolicy, serdecznie pozdrawiam