Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZOOM ZBLIŻENIA 2017. Od 20 lutego znakomite filmy obejrzycie na festiwalu w Jeleniej Górze (PROGRAM)

Alina Gierak
ZOOM ZBLIŻENIA 2017. Nominowany do Oskara "Toni Erdmann", nowy film Jana Jakuba Kolskiego, "Powidoki" oraz "Klient" ze Złotą Palmą w Cannes - te filmy zobaczymy m.in. na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ZOOM – ZBLIŻENIA, organizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. Festiwal rozpocznie się 20 lutego. Na otwarciu zagra MOŻDŻER-DANIELSSON-FRESCO TRIO. Zobaczcie program festiwalu i wybierzcie się koniecznie na filmy.

ZOOM ZBLIŻENIA 2017. Festiwal potrwa do 25 lutego. Przed nami pokazy specjalne, spotkania z twórcami projekcje konkursowe, video- art oraz dwa koncerty.
Filmy konkursowe obejrzycie w kinie LOT w Jeleniej Górze. Wstęp za darmo. Program seansów na www.zoomfestiwal.pl. Pokazy specjalne odbędą się także w kinie LOT. Bilety są po 10 złotych.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się 20 lutego o godz. 21 w Teatrze im. Cypriana K.Norwida. Wystąpi mistrzowskie trio Możdżer-Danielsson-Fresco. DREAM TEAM Trio, bo tak również nazywany jest zespół, w pełni zasługuje na swoją nazwę. Publiczność docenia jego subtelne i wyrafinowane brzmienie, a muzycy potrafią zaskakiwać wirtuozerią i graniem na niejednym instrumencie.

PROGRAM PROJEKCJI SPECJALNYCH ZOOM 2017

PONIEDZIAŁEK 20 lutego
GODZ. 16:15
JA, DANIEL BLAKE Wlk. Brytania, 2016, 100 min., dramat
Reżyseria: Ken Loach , Scenariusz: Paul Laverty
Uhonorowana najważniejszą nagrodą canneńskiego festiwalu niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.
GODZ. 18:15
KLIENT Francja/ Iran, 2016, 123 min., dramat
Reżyseria: Asghar Farhadi
Scenariusz: Asghar Farhadi
Przeprowadzony w biały dzień atak na młodą kobietę rozpoczyna prywatne śledztwo jej męża. Mężczyzna za wszelka cenę usiłuje dotrzeć do agresora – bez pomocy policji, poza prawem – by poznać motywy jego działania
WTOREK 21 lutego
GODZ. 16:30
KOMUNA Dania/ Szwecja/ Holandia, 2016, 111 min., dramat
Reżyseria: Thomas Vinterberg Scenariusz: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm
Anna ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. Wspólnie postanawiają stworzyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku.
GODZ. 18:45
TONI ERDMANN Niemcy/Austria, 2016, 162 min., komedia
Reżyseria: Maren Ade
Scenariusz: Maren Ade
„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?
ŚRODA, 22 lutego
GODZ. 17:30
EDERLY Polska, 2016, 97 min., komedia
Reżyseria: Piotr Dumała Scenariusz: Piotr Dumała
Zdjęcia: Adam Sikora Muzyka: Selma Mutal
W tytułowym miasteczku nie działają reguły kalendarza. Lato i zima następują po sobie w ciągu ledwie doby. Ale to akurat nikogo nie dziwi. Sensacją jest natomiast pojawienie się w nim konserwatora rzeźb, który utrzymuje, że przybył w celach zarobkowych. Mieszkańcy widzą w nim zaginionego przed 20 laty miejscowego. Przypisują mu określone cechy i kolejne tożsamości. Mężczyzna w jednej chwili staje się synem, bratem, narzeczonym i kochankiem. Dumała obnaża umowność tych pojęć i wydobywa grozę przedstawionej sytuacji. Bo w Ederly nazywanie działa jak zaklinanie.
SPOTKANIE Z REŻYSEREM PIOTREM DUMAŁĄ W PIĄTEK 24.02. O 16:30
GODZ. 20:00
PLAC ZABAW Polska, 2016, 87 min,. dramat
Reżyseria: Bartosz M. Kowalski Scenariusz: Stanisław Warwas, Bartosz M. Kowalski
PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMU BARTOSZEM M. KOWALSKIM
Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla dwunastoletniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową, wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieoczekiwanych rezultatów. Film stawia pytanie o przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci i podaje w wątpliwość czy w ogóle istnieje na nie odpowiedź.
UWAGA: Film zawiera sceny drastyczne. Wyłącznie dla widzów dorosłych.
CZWARTEK, 23 lutego
GODZ. 17:30
LAS, 4 RANO Polska, 2016, 97 min., dramat
Reżyseria: Jan Jakub Kolski Scenariusz: Jan Jakub Kolski, Krzysztof Majchrzak
PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z AKTOREM I WSPÓŁSCENARZYSTĄ FILMU KRZYSZTOFEM MAJCHRZAKIEM
FORST jest zamożnym, dobrze zorganizowanym człowiekiem. Kiedy go poznajemy, wydaje się królem życia. Któregoś dnia porzuca korporację w której jest wiceprezesem. Zniszczenia jakie po sobie zostawia, nie dają nadziei na powrót. Las, 4 rano kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny; zarośnięty, brudny, w łachmanach – zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy; to ten sam człowiek – Forst. Mężczyzna mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka JADZIA. Forst musi po raz kolejny zmieniać swoje życie…
GODZ. 20:15
POWIDOKI Polska, 2016, 98 min., biograficzny, dramat
Reżyseria: Andrzej Wajda Scenariusz: Andrzej Mularczyk wg pomysłu Andrzeja Wajdy
Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.
PIĄTEK, 24 lutego
GODZ. 17:30
KOMUNIA Polska, 2016, 72 min., dokument
Reżyseria i scenariusz: Anna Zamecka Zdjęcia: Małgorzata Szyłak
PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ FILMU ANNA ZAMECKĄ
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
GODZ. 19:30
NAUCZYCIELKA Słowacja, Czechy, 2016, 102 min, fabuła
Reżyseria: Jan Hřebejk Scenariusz:Petr Jarchovský
PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMU JANEM HŘEBEJKIEM
Nowy film jednego z najwybitniejszych twórców czeskiego kina, Jana Hřebejka, to przejmujące, choć niepozbawione humoru studium czeskiej mentalności z czasów komunizmu. Przybycie nowej nauczycielki do podmiejskiej szkoły w Bratysławie roku 1983 wywraca do góry nogami życie lokalnej społeczności. Mária Drazdechová od początku zdaje się manipulować uczniami i ich rodzicami. Po próbie samobójczej jednego z uczniów dyrektor placówki zamierza oddelegować kłopotliwą nauczycielkę. W tym celu jednak rodzice muszą podpisać petycję. Problem w tym, że Drazdechová ma daleko idące koneksje w Partii Komunistycznej. Czy prowincjusze będą w stanie zawalczyć o to, w co wierzą?
SOBOTA, 25 lutego
GODZ. 11:00
WALSER Polska, 2015, 78 min., fabuła
Reżyseria: Zbigniew Libera Produkcja: Magdalena Kamińska, Agata Szymańska
PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMU ZBIGNIEWEM LIBERĄ
Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Conteheli są ludźmi o błękitnych jak len oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego: Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie ze sobą tylko chaos i destrukcję. Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: post-apokaliptycznym s-f, westernem czyfilmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i „glamour” nie stały ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego, służą Liberze jako klocki, do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.
GODZ. 13:45
NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIĘ KOCHAM Polska, 2016, 76 min., dokument
Reżyseria: Paweł Łoziński Scenariusz: Paweł Łoziński
PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMU PAWŁEM ŁOZIŃSKIM
Paweł Łoziński znów odsłania intymne relacje rodzinne. Co kryje się pod słowem „miłość”? Żyjąc często tworzymy z bliskimi więzi i węzły które z czasem wydają się nam nie do rozsupłania. Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym - doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro.
GODZ. 16:30
TO NIE SĄ NAJLEPSZE DNI MOJEGO ŻYCIA Węgry, 2016, 81 min., dramat
Reżyseria: Szabolcs Hajdu Scenariusz: Szabolcs Hajdu
Rok temu Ernella, Albert i ich 10-letnia córka Laura opuścili kraj w poszukiwaniu lepszego życia. Pojechali do Szkocji, ale już wrócili. To nie dla nich. Pewnej nocy zjawili się w drzwiach mieszkania Eszter, siostry Ernelli. Eszter mieszka z mężem i 5-letnim synem i powodzi się jej lepiej niż siostrze. Te dwie rodziny nigdy nie były ze sobą w harmonii, ale to zdaje się czuje tylko Eszter. Ernella jest zachwycona tym, że jest u siostry. Mimo że nie zgadzają się w niczym. Jak długo będą w stanie wytrzymać razem?
GODZ. 19:00 Filharmonia Dolnośląska , bilety po 30, 50 zł.
ŚWIATŁA WIELKIEGO MIASTA
PROJEKCJI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE MUZYKA NA ŻYWO W WYKONANIU PIOTR DOMAGAŁA TRIO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto