Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Trylański laureatem nagrody Ducha Gór

Rafał Święcki
Zygmunt Trylański, znany szklarskoporębski fotograf i przewodnik górski, autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik niezliczonych wystaw grupowych, został tegorocznym laureatem nagrody Ducha Gór.
Zygmunt Trylański, znany szklarskoporębski fotograf i przewodnik górski, autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik niezliczonych wystaw grupowych, został tegorocznym laureatem nagrody Ducha Gór. Rafał Święcki
Zygmunt Trylański laureatem nagrody Ducha Gór. Zygmunt Trylański, znany szklarskoporębski fotograf i przewodnik górski, autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik niezliczonych wystaw grupowych, został tegorocznym laureatem nagrody Ducha Gór.

Zygmunt Trylański laureatem nagrody Ducha Gór

Statuetkę, przedstawiającą najstarszy znany wizerunek Ducha Gór, wzorowany na mapie Martina Helwiga z 1561 roku, wręczono mu podczas spotkania Ludzi Gór. W tym roku miasto Szklarska Poręba zorganizowała je w schronisku Kamieńczyk. Osoby, które łączy pasja i praca związana z Karkonoszami i Górami Izerskimi spotkały się po raz 9.
Zygmunt Trylański, pochodzi z Łodzi w Szklarskiej Porębie mieszka od 1971 roku. Fotografią zajmuje się od 1965 roku. Od 1972 roku jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1975 – 1980 działał w grupach twórczych „Sektor”, „A-74”, „Gama 74”. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnikiem wystaw zbiorowych, zaś w latach 1976-1981 uczestniczył w 120 międzynarodowych Salonach Fotografii, zdobywając liczne nagrody, wśród nich najważniejszą – Grand Prix „Wenus 77”. Najczęściej fotografuje pejzaż karkonoski, akt i portret. Jego ukochanym miejscem w Karkonoszach są Śnieżne Kotły.

- Fotograficznie byłem szczególnie aktywny w latach 70. Nie miałem żadnej wystawy tylko na Antarktydzie, bo tam nie zorganizowano żadnego konkursu – żartuje Zygmunt Trylański.

Za czasów komunistycznych w Polsce, wcale nie było łatwo zakwalifikować się do międzynarodowego konkursu. Organizatorzy często żądali zapłaty wpisowego. - To było np. 15 dolarów. Tyle to ja zarabiałem w Funduszu Wczasów Pracowniczych miesięcznie. Ale ktoś wpadł na pomysł, by zamiast dewiz wysyłać organizatorom serie polskich znaczków, które były cenione na Zachodzie. Filateliści, którzy często byli w jury konkursów, opłacali za nas wpisowe – wspomina.
Zygmunt Trylański nadal bierze udział w konkursach, ale mniej aktywnie. Ostatnio posługuje się jedynie aparatem cyfrowym, choć nie wieszczy śmierci tradycyjnej fotografii na kliszy.
- W ubiegłym roku przyznano mi pierwszą nagrodę w ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej – dodaje laureat nagrody Ducha Gór. - To moje pierwsze, poważne wyróżnienie niefotograficzne. Jestem zaskoczony, że znalazłem się w naprawdę zacnym gronie – mówi o tej statuetce Zygmunt Trylański.
W poprzednich latach tę nagrodę Ducha Gór otrzymali: w roku 2011 -  Julian Gozdowski - twórca i honorowy komandor Biegu Piastów, w roku 2012 - ś.p. Juliusz Naumowicz - Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, w roku 2013 - Marek Niedźwiecki - redaktor radiowej Trójki, w roku 2014 - Stefan Cichy - biskup legnicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto