Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cietrzew w Karkonoszach i Górach Izerskich zaczął swe toki. Przyrodnicy ratują ginący gatunek

Rafał Święcki
Turystom wybierającym się w Karkonosze lub Góry Izerskie, będzie trudno spotkać cietrzewia, bo ptaki są niezwykle płochliwe.
Turystom wybierającym się w Karkonosze lub Góry Izerskie, będzie trudno spotkać cietrzewia, bo ptaki są niezwykle płochliwe. Roman Rąpała
Cietrzew w Karkonoszach i Górach Izerskich rozpoczął toki. Przyrodnicy by ułatwić im ptasie gody, są skłonni zrobić bardzo wiele. Bo jest to ptak chroniony i coraz rzadszy w Polsce.

Przyrodnicy zamykają turystyczne szlaki i wycinają fragmenty lasu, nawet w Karkonoskim Parku Narodowym. Cietrzew lubi bowiem przestrzeń, bez niej nie przeżyje.

- Najlepiej czuje się na podmokłych leśnych polanach, gdzie może znaleźć owoce borówki, jarzębiny i pąki brzozy. Żywi się też bezkręgowcami – mówi Roman Rąpała z Karkonoskiego Parku Narodowego.

W Karkonoszach i Górach Izerskich żyje obecnie około 200 cietrzewi. To jedno z najważniejszych siedlisk tego gatunku w Polsce.

Cietrzew w Karkonoszach i Górach Izerskich

By stworzyć przestrzeń życiową dla ptaków, co roku w Karkonoskim Parku Narodowym przerzedza się ok. 20 ha młodników. W Górach Izerskich pod topór idą drzewa na obszarze nawet 100 ha.

- Bez tego nie uda się uratować cietrzewia. Zanikające siedliska i drapieżniki to główne powody jego zanikania – tłumaczy Wiesław Krzewina, nadleśniczy nadleśnictwa Świeradów.

Jednak czy te wycinki, nie są sprzeczne z ideą parków narodowych, w których życie powinno toczyć się w naturalny sposób? Roman Rąpała tłumaczy, że wycinki są prowadzone jedynie poza obszarami ścisłej ochrony. - W nich wszystko toczy się naturalnym rytmem. Te obszary to górne partie Karkonoszy. My interweniujemy niżej, gdzie jest widoczna ingerencja człowieka. Staramy się przywracać te miejsca do stanu naturalnego – dodaje przyrodnik.

Populacja cietrzewia w Polsce ostatnio dramatycznie maleje. W Sudetach Zachodnich, jego liczebność też nie jest stabilna.
- Obserwujemy powolny spadek. Można by powiedzieć, że populacja jest w stanie agonalnym. To ostatnia chwila, by ją uratować – mówi Roman Rąpała.
Toki cietrzewi potrwają do maja. Turystom wybierającym się w Karkonosze lub Góry Izerskie, będzie trudno go spotkać, bo ptaki są niezwykle płochliwe.
Wcześnie rano, można jednak w górach usłyszeć, charakterystyczne gulgotanie cietrzewia.

Na czas toków, tj. od 10 kwietnia do 31 maja, zamknięte będą trzy fragmenty szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym: odcinek szlaku niebieskiego od Przełęczy Okraj do Skalnego Stołu, odcinek szlaku zielonego od Polany przez morenę Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego i odcinek szlaku zielonego (Ścieżka Nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Śnieżne Kotły do Schroniska Pod Łabskim Szczytem.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto