Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiert geotermalny szansą dla dolnośląskiego miasta. Planują odwiert na 2,5 km w głąb ziemi

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Jelenia Góra po wciągnięciu Cieplic Śląskich Zdrój w 1975 roku stała się miastem uzdrowiskowym, gdzie funkcjonuje m.in. Uzdrowisko Cieplice, czy park wodny Termy Cieplickie. Wkrótce stolica Karkonoszy może jeszcze więcej zyskać. Planowany jest nowy odwiert na terenie Sobieszowa.

Na konferencji prasowej kandydatów Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 4 (Cieplice, Sobieszów, Jagniątków), była mowa o odwiercie geotermalnym, który ma pomóc w rozwoju turystyki w tej części Jeleniej Góry oraz w ogrzewaniu części mieszkań.

Za kilka lat powstanie geotermia Sobieszów, która jest bardzo ważna dla mieszkańców. Dostaliśmy niemal 20 mln zł dofinansowania na odwiert. Woda będzie czerpana z głębokości 2,5 tys. metrów, a jej temperatura wyniesie powyżej 100 st. C, a może nawet 120 st. C - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

W okolicy odwiertu Miasto ma ok. 14 ha terenu. Politycy zapowiadają, że powstanie tam ośrodek turystyczny, a woda będzie tez wykorzystywana do ogrzewanie części mieszkań w Cieplicach i Sobieszowie.

Przez najbliższe miesiąca ma zostać wyłoniony inżynier kontraktu oraz uzyskana decyzja środowiskowa, co ma potrwać do roku, po czym zostanie wyłoniony wykonawca, więc odwiert ma być gotowy za dwa lata. Wówczas padną konkretne propozycje jak wykorzystać wody termalne z nowego źródła.

Bogate źródła wód termalnych w Kotlinie Jeleniogórskiej

Ciepłe źródła w Bad Warmbrunn były już znane w XIII wieku. Od nich miejscowość wzięła nazwę – Bad Warmbrunn. Do Cieplic przybywali znakomici goście, wśród nich była królowa polska Marysieńka Sobieska, która bawiła się tu z licznym dworem w 1687 r. Jej wizyta na długo zapadła w pamięć Ciepliczanom.

Później do Cieplic przybywali m.in. Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną (1800), John Quincy Adams - późniejszy prezydent USA (1800), Hugo Kołłątaj (1792 i 1808), Józef Wybicki (1802) oraz Izabella Czartoryska (1816).

W latach 1935 - 1975 Cieplice Śląskie-Zdrój były samodzielnym miastem, a następnie dzielnicą Jeleniej Góry, którą jest do dzisiaj.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto