Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powitali Słońce w Budnikach. To dawna osada, do której promienie naszej gwiazdy nie docierają przez 113 dni w roku

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Miłośnicy Budnik po raz kolejny zorganizowali imprezę na powitanie Słońca. Do dawnej osady, gdzie przez 113 dni nie docierają promienie słoneczne, przybyli mieszkańcy Karpacza, Kowar, Jeleniej Góry, a także turyści z wielu miejsc w Polsce i Czechach.

Chętni mogli się wybrać na wspólną wędrówkę Kowar lub Karpacza do Budnik. W ramach oprowadzenia po szlaku Miłośników Budnik nie zabrakło opowiadania historii osady (osadnik z Budnik poprowadził grupę z Karpacza). Na miejscu zapewniono wiele atrakcji i ciekawostek oraz wizytę legendy Budnik - Wołogóra. Było też ognisko, gdzie można było upiec kiełbaski, był żurek oraz loteria z nagrodami.

Przychodzimy od wielu lat na powitanie i pożegnanie słońca. Pamiętam lata, jak było bardzo dużo śniegu (po kolana) i pierwszy szedł mężczyzna, żeby utorować nam drogę. Jest fajna atmosfera i to jedno z niewielu miejsc w Karkonoszach, gdzie można robić ognisko - powiedziała Pani Grażyna z Karpacza.

Niezwykła historia Budnik

Budniki, czyli dawne niemieckie Forstbauden i Forstlangwasser to stara osada górska została założona w XVII w. przez uciekinierów religijnych. W wiosce nigdy nie mieszkało więcej niż 100 osób, a same Budniki miały najmniejszą szkołę w całych Prusach. Niewiele z niej zostało - w niektórych miejscach widać jeszcze fundamenty budynków, ale są też tablice informacyjne ze starymi fotografiami i opisami. Obecnie miłośnicy Budnik spotykają się dwa razy w roku, żeby pożegnać (listopad) i przywitać (marzec) Słońce.

Osada położona na zachodnim zboczu Kowarskiego Grzbietu, przy potoku Malina. Dawniej znajdowała się tu szkoła i schronisko turystyczne "Forstbaude". Po wojnie, głównie z uwagi na panujące tu warunki (od listopada do marca nie ma tu słońca), liczba mieszkańców malała, aż we wsi nie pozostał nikt, a jej zabudowania zaczęły popadać w ruinę. W latach 50. XX wieku plądrowano ten teren w poszukiwaniu rud uranowych. Do dziś po działaniach górników pozostała sztolnia.

Pożegnanie Słońca w Budnikach odbędzie się 24 listopada 2024 r.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Powitali Słońce w Budnikach. To dawna osada, do której promienie naszej gwiazdy nie docierają przez 113 dni w roku - Karpacz Nasze Miasto

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto