MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Mirona Białoszewskiego w stolicy. 30 czerwca rocznica urodzin autora "Pamiętnika z powstania warszawskiego". Co przygotowało miasto?

Redakcja
Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii / zdjęcie ilustracyjne
W 2022 roku obchodzimy w Warszawie rok Mirona Białoszewskiego, a z tej okazji zaplanowano na 30 czerwca, w 100. urodziny poety, otwarcie wystawy „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli. Czego dowiemy się tam o autorze "Pamiętnika z powstania warszawskiego" i jakie jeszcze ratusz przygotował wydarzenia? Sprawdzamy

Wystawa w Muzeum Woli pt. „Białoszewski nieosobny” pokazuje życie i twórczość poety w nowy sposób. Opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60. XX wieku. Można będzie ją zobaczyć między 1 lipca a 15 grudnia 2022 r. W programie wydarzeń towarzyszących wystawie znalazły się m.in. cykl „Wieczór opowieści”, oprowadzania kuratorskie, warsztaty, wykłady online czy też pokazy filmowe w Kinie Syrena.

Dodatkowo, w dniu urodzin poety (30 czerwca) domy kultury zorganizują specjalne wydarzenia upamiętniające Białoszewskiego i jego twórczość. Wolskie Centrum Kultury w ramach cyklu „Retro Czwartek” zaprasza na wydarzenie pt. "Białoszewski 100".

3 lipca Dom Spotkań z Historią zaprasza na spacer po Warszawie Mirona Białoszewskiego – tej, która wciąż jest, z realnymi domami, kamienicami i ulicami oraz tej, która pozostała jedynie we wspomnieniach i jego twórczości. O cyrkach, kinach i duchu kulawej Mani oraz miejscach związanych z Białoszewskim będzie opowiadać przewodniczka – Marta Gawryluk.

Zaangażowane także domy kultury w całej stolicy

Na 30 lipca w PROMie Kultury Saska Kępa zaplanowano koncert w formie słowno-muzycznej. Jest związany z premierą płyty zatytułowanej „Powidoki / Portrety Mirona Białoszewskiego”. To Ygor Przebindowski sięgnął do wyjątkowej twórczości poety i skomponował muzykę inspirowaną jego poezją. Wiersze Białoszewskiego z pierwszego tomu poezji "Obroty rzeczy" stały się punktem wyjścia do tej muzycznej podróży. Z kolei w Klubie Literackim „Metafora” działającym od 36 lat w Ośrodku Kultury „Arsus” jesienią zaplanowano wieczór poetycki poświęcony twórczości wybitnego warszawskiego literata.

Białoszewski także w warszawskich bibliotekach

W ramach Roku Mirona Białoszewskiego, od czerwca do września, Biblioteka Praga Południe zaprasza na wystawy książek i prezentacje multimedialne na temat poety. 30 czerwca odbędzie się spotkanie „Miron Białoszewski – praskie wspomnienia w 100. rocznicę urodzin poety” w filii przy ul. Egipskiej 7. Biblioteka zachęca również do udziału m.in. w cyklu warsztatów teatralnych dla młodzieży licealnej inspirowanych Teatrem Osobnym Mirona Białoszewskiego oraz konkursów czytelniczych.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zachęca do zabaw interpretacyjnych, udziału w wieczorach poezji, oglądania ekspozycji ściennych przedstawiających życie i twórczość Mirona Białoszewskiego w bibliotece i filiach. Wszystko pod hasłem „Czytanie wierszy Mirona Białoszewskiego”.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola także planuje szereg działań poświęconych upamiętnieniu Mirona Białoszewskiego. Odbędą się m. in.: prelekcja, spacer, konkurs poetycko-prozatorski, konkurs recytatorski, SLAM poetycki i kącik gier wirtualnych. Już 21 lipca w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 11 "Na Kole" odbędzie się spotkanie z czytelnikami – prelekcja poświęcona pisarzowi, a w sierpniu odbędzie się spacer literacki śladami Mirona Białoszewskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń związanych z Rokiem Mirona Białoszewskiego znajdują się na stronie kultura.um.warszawa.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto