Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymarły motyl wśród żywych! Gąsienice z banku genów pojawiły się już w Szklarskiej Porębie. Udało się odtworzyć populację niepylaka apollo

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Nadleśnictwo Szklarska Poręba/Wikipedia
Niepylak apollo to gatunek motyla, który dawniej występował w Sudetach, Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Najdłużej utrzymywał się w Tatrach i Pieninach. Dziś można go spotkać głównie tam i jest pod ścisła ochroną. Pierwsze dżdżownice w Karkonoszach pojawiły się niedawno. Wyhodowano je w Żywym Banku Genów w Jagniątkowie.

Odtworzenie jego populacji jest głównym celem projektu pn. „Ochrona Parnassius apollo w Polsce, Czechach i Austrii”, który jest realizowany przez Karkonoski Park Narodowy, Klub Przyrodników ze Świebodzina oraz Nadleśnictwo Szklarska Poręba.

Niepylak apollo jest jednym z większych motyli dziennych występujących w Europie. Rozpiętość jego skrzydeł potrafi osiągnąć nawet 9 cm. Nie tak dawno występował w ilości kilkudziesięciu osobników w skali całego kraju. W Sudetach wyginął w XIX wieku, co było związane z zalesianiem stromych zboczy lub zarastaniem odpowiednich siedlisk dla tego owada. Między innymi te czynniki spowodowały ograniczenie rozwoju rozchodnika wielkiego - rośliny, którą jako jedyną żywi się niepylak apollo. Ponadto motyl ten odznacza się powolnym, majestatycznym lotem, który ułatwia jego odławianie. Nie jest zbyt płochliwy, co wykorzystywali kolekcjonerzy, aby powiększyć swoje zbiory entomologiczne.

Skąd nazwa niepylak? Brzegi skrzydeł tego motyla są pozbawione łusek (tzw. pyłku). U pozostałych gatunków, gdybyśmy dotknęli ich skrzydeł na palcach pozostałby nam proszek (pyłek). Ciekawostką jest też to, że zaniepokojony apollo wykazuje zachowanie obronne. Pokazuje znajdujące się na tylnym skrzydle czerwone „oka”, jednocześnie wydając osobliwy szelest, pocierając odnóżami spód skrzydeł.

Gąsienice zostały wypuszczone do kamieniołomu

"Maluchy” zostały wypuszczone na teren starego kamieniołomu porośniętego roślinnością kserotermiczną, gdzie występuje rozchodnik wielki. Niebawem, bo już za kilka dni, gąsienice zaczną nieruchomieć i stopniowo zamienią się w poczwarkę, by za kilka tygodni mogły cieszyć nasze oko dorosłe postacie tego niezwykłego motyla.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto