Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 fantastycznych miejsc w Karkonoszach i Górach Izerskich, które można zwiedzać w ślad za bohaterami powieści

Alina Gierak
Alina Gierak
Przemysław Semczuk w kryminale "Tak będzie prościej" wiele razy powraca wraz z bohaterem swojej książki na Śnieżkę.
Przemysław Semczuk w kryminale "Tak będzie prościej" wiele razy powraca wraz z bohaterem swojej książki na Śnieżkę. FB Przemysław Semczuk
Nie tylko Wrocław upodobali sobie autorzy kryminałów czy powieści obyczajowych. Coraz częściej wielu z nich umieszcza akcję swoich książek w Karkonoszach. Zachęcamy do wycieczek śladami bohaterów powieści. Dotrzecie do nieznanych okolic i dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o miejscach, które wydawałoby się, znacie bardzo dobrze. W naszej galerii znajdziecie mapy, opisy i tytuły książek. Przeczytajcie!

Spis treści

Zwiedzanie miejsc związanych z bohaterami literackimi ma długą historię. Czasami książka staje się dla nas na tyle interesująca, że chcielibyśmy przenieść się w miejsca związane z jej bohaterami, bądź autorem. Podpowiadamy, jak to marzenie zrealizować.

Po karkonoskich szlakach z Koziołkiem

Krzysztof Koziołek akcję swojej powieści „Nad Śnieżnymi Kotłami” umieścił w Schreiberhau (Szklarskiej Porębie) w 1939 roku. Autor tak dokładnie i realnie opisał przedwojenny kurort, że są czytelnicy, którzy z książką pod pachą wyruszają na zwiedzanie śladami asystenta kryminalnego Antona Habichta. Kryminał jest kopalnią wiedzy o tym, co w 1939 roku jedzono, jak się ubierano, gdzie chodzono na wycieczki, gdzie, z kim i gdzie robiono interesy.

Sprawdź, jak dość do Śnieżnych Kotłów

Popularne były wyprawy szlakiem kufli piwa. Turyści piwni pojawiali się porannym pociągiem i szli w kierunku Śnieżnej Kopy. W każdym schronisku wypijali kufel piwa i zajadali się gulaszem lub parówkami. Drogę wskazywały im tablice w schroniskach „Kwadrans do pilznera”, więc bez trudu docierali na kolejny kufel. Wraz z wypitymi trunkiem śpiewali coraz głośniej, aż do ochrypnięcia.

Do obserwatorium na Śnieżce śladami książki Przemysława Semczuka

Słynne spodki na Śnieżce, czyli obserwatorium meteorologiczne są na każdej pocztówce z Karpacza. Ale dopiero kryminał Przemysława Semczuka "Tak będzie prościej", którego akcja dzieje się w latach 90. minionego wieku, przybliża sylwetki ludzi pracujących w obserwatorium między innymi słynnego pana Tośka.

Powędruj na Śnieżkę jednym ze szlaków

Na Śnieżkę często wjeżdżał komisarz Ciszewski zwany Cichym, który w powieści prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Tadeusza Stecia, znanego przewodnika sudeckiego. Morderstwo przewodnika było głośne, a śledztwo w książce okraszone jest wieloma, ciekawymi szczegółami z tamtych lat. Może starszym czytelnikom przypomni się smak rumu Tuzemskiego, który Czesi produkowali z ziemniaków, a Polacy masowo kupowali w sklepikach przygranicznych w Jakuszycach i Mieroszowie?

Mroczna historia klasztoru w Krzeszowie

Do Krzeszowa i słynnego klasztoru zabiera czytelników inny kryminał retro Krzysztofa Koziołka „Imię Pani”. Jakie tajemnice kryją mury tamtejszego klasztoru?

Jest 18 grudnia 1934 roku. Komisarz kryminalny Gustav Dewart wypoczywa w Grüssau (Krzeszowie), korzystając z gościny opata benedyktynów. Urlop ma mu pomóc w odzyskaniu sił nadwątlonych rodzinnym dramatem, ale pobyt wśród mnichów zaczyna go męczyć. Przestaje się nudzić, gdy jeden z mnichów zostaje odnaleziony martwy w klasztornej toalecie. Wkrótce okaże się, że to niejedyny trup.

Jak dojechać do Krzeszowa?

Cudowne źródło na Grabowcu w Sosnówce

Bartosz Zawistowski w powieści „Dziedzictwo” krąży wokół cudownego źródła i dobroczynnej wody na Grabowcu. Pojawiają się w tej książce odległe od siebie w czasie osoby jak Wołchw-Drogomyśl, syn Pomira, Jan z zakonu joannitów z burzliwą przeszłością, Baltazar – ludowy uzdrawiacz, Tadeusz, uciekinier z obozu pracy, Laura – Niemka kolaborantka i Basia żyjąca współcześnie. Co je może łączyć? Prawdopodobnie tytułowe dziedzictwo, ale może coś więcej. Ta książka może być doskonałym zwieńczeniem wycieczki do kaplicy Św. Anny i Dobrego Źródła w Sosnówce.

Z Henrykiem Wańkiem do Szklarskiej Poręby

Karkonosze umiłował sobie także Henryk Waniek. Po lekturze jego powieści „Cmentarz nieśmiertelnych” innym okiem spojrzymy na Szklarską Porębę. Zagubiona gdzieś w górach miejscowość, która przyciągnęła braci Hauptmannów, a potem zaczęła przyciągać kolejnych twórców (Reiner Maria Rilke, Wilhelm Bölshhe, Bruno Wille, Hermann Hendrich), jest opisana przez pryzmat losów mieszkających tu niegdyś artystów.

Sławomir Gortych zainspirował się historią schroniska ks.Henryka

Akcja "Schroniska, które przestało istnieć" Sławomira Gortycha toczy się w Karkonoszach w trzech okresach: są to lata 40., lata 60. minionego wieku oraz czasy współcześnie. Bohaterem jest Maksymilian Rajczakowski, młody stomatolog. Autor ze śmiechem traktuje pytania, czy sam ma coś wspólnego z tym trzydziestokilkuletnim bohaterem. Pan Sławek jest bowiem praktykującym stomatologiem. Maksymilian jedzie w Karkonosze, by odetchnąć od rodzinnych problemów i spotkać się z wujem, właścicielem nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami. Ale wuj ginie w tragicznym wypadku. Okazuje się, że mężczyzna interesował się losami schroniska ks. Henryka. Tego, które spłonęło w 1946 roku. Po lekturze tej książki z pewnością innym okiem spojrzycie na Kocioł Wielkiego Stawu w Karkonoszach.

Do Nielesna i Komarna w ślad za Marcinem Rekczaowem

Góry Kaczawskie już nie będą dla was takie same, po lekturze książki "W Mroku" Marcina Rekczaowa. Jest to historia młodego poznańskiego archeologa, który przybywa w Góry Kaczawskie, by zająć się wykopaliskami na Górze Ogier. Z pozoru błahe zadanie staje się jego największym koszmarem, gdy zostaje wplątany w korowód wydarzeń wykraczających poza jego poukładany świat. Seria zabójstw młodych kobiet prowadzi go w mroczną historię Komarna, Nielestna i Podgórek, która na zawsze zmieni jego postrzeganie świata... Kto nie był, w tych okolicach, tego powieść zainspiruje i odkryje małe wsi, piękne krajobrazy i ciekawe historie.

Zwiedzaj z nami Dolny Śląsk! Sprawdź:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 fantastycznych miejsc w Karkonoszach i Górach Izerskich, które można zwiedzać w ślad za bohaterami powieści - Gazeta Wrocławska

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto