Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktualna sytuacja przeciwpowodziowa w regionie jeleniogórskim

Alina Gierak
Rzeka Bóbr w okolicach Kamiennej Góry przybrała najbardziej
Rzeka Bóbr w okolicach Kamiennej Góry przybrała najbardziej Alina Gierak
Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa straży pożarnej zadecydowało o wysłaniu do powiatu kamiennogórskiego dodatkowych jednostek ratowniczych.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, w wyniku intensywnych opadów deszczu do największej ilości zdarzeń doszło w powiecie kamiennogórskim.

1 czerwca w godzinach wieczornych doszło do podtopień w gminach: Kamienna Góra, miasto Kamienna Góra, Marciszów i Lubawka. Na miejscu pracuje 8 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 18 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W niedzielę od rana strażacy otrzymali ok. 60 zgłoszeń, zabezpieczono również wał przeciwpowodziowy przy ulicy Nadrzecznej w Kamiennej Górze. Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa straży pożarnej zadecydowało o wysłaniu do powiatu kamiennogórskiego dodatkowych jednostek ratowniczych.

W związku z bieżącą sytuacją w rejon powiatu kamiennogórskiego oraz Bogatyni udała się część Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z wicewojewodą Ewą Mańkowska i Wojewódzkim Komendantem Państwowej Straży Pożarnej, by na miejscu ocenić ewentualne potrzeby miejscowych sztabów kryzysowych.

Na rzekach Dolnego Śląska do godziny 12 w dniu 2 czerwca zanotowano 23 przekroczenia stanów alarmowych oraz 25 stanów ostrzegawczych. Władze samorządowe na terenie województwa ogłosiły w 6 przypadkach stan pogotowia powodziowego, natomiast w 5 gminach stan alarmu przeciwpowodziowego.

Kamienna Góra:

W wyniku intensywnych opadów deszczu w godzinach wieczornych oraz nocnych na terenie powiatu kamiennogórskiego doszło do licznych podtopień we wszystkich gminach, tj. Kamienna Góra, miasto Kamienna Góra, Marciszów, Lubawka, a w szczególności w  miejscowościach: Kamienna Góra, Czadrów, Krzeszów, Jawiszów, Przedwojów, Janiszów, Dębrznik, Szarocin, Marciszów, Opawa, Jarkowice, Miszkowice, Niedamirów. W teren wysłany został ciężki sprzęt (Koparki) oraz worki z piaskiem. Poziom rzek nadal się podnosi się stan rzeki Bóbr w mieście Kamienna Góra, który wynosi 276 (alarmowy 180), wysoki poziom zanotowano również na rzece Zadrna (Czadrów, Krzeszów) . Z koryta wystąpiły również liczne potoki m. Młynówka (Kamienna Góra).

W miejscowości Kamienna Góra zamknięte są ul. Zamkowa, Jana Pawła II oraz Kościuszki. Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa straży pożarnej uruchomiło odwód operacyjny dla powiatu kamiennogórskiego. W chwili obecnej nie ma informacji o poszkodowanych oraz ewakuacji mieszkańców. Ewakuowane zostały zwierzęta gospodarcze.

Bogatynia:

Woda w rzece Miedziance w mieście opadła o ok. 20 cm. Również zanotowano spadek na Nysie Łużyckiej w Sieniawce. Ciągle wybijają studzienki na ul. Turowskiej w Bogatyni, które podtapiają budynki. Straż Pożarna wypompowuje wodę z zalanych obiektów.

Bolesławiec:

Ogólnie na terenie powiatu sytuacja jest stabilna. Nie ma zagrożenia ze strony rzeki Bóbr. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Zgorzelec

Problemem są wody spływające z pól oraz studzienki burzowe.

Lwówek Śląski

2 czerwca od godz. ok. 9 nastąpiło zwiększenie zrzutu wody ze zbiornika pilchowickiego do około 120m3/s.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto