Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atopia pod kontrolą

Mariola Marklowska
Rodzice 6-letniego Rafałka Janusa z Ogrodzieńca i jego starszej o 2 lata siostry Agatki nigdy nie mieli żadnych problemów z alergią. Nie uchroniło to jednak ich dzieci od zachorowania na atopowe zapalenie skóry.

Rodzice 6-letniego Rafałka Janusa z Ogrodzieńca i jego starszej o 2 lata siostry Agatki nigdy nie mieli żadnych problemów z alergią. Nie uchroniło to jednak ich dzieci od zachorowania na atopowe zapalenie skóry.

— Agatka do trzeciego miesiąca życia miała kolkę. W czasie każdego ataku robiła się czerwona. Byliśmy przekonani, że z płaczu, ale lekarka stwierdziła, że nasza córeczka jest chora na atopowe zapalenie skóry — opowiadają rodzice dziewczynki.


Pierś i mleko sojowe

Wiadomość o chorobie Agatki była szokiem. Zarówno pani Wioletta, mama Agatki, jak i jej mąż Marek nigdy nie słyszeli o atopowym zapaleniu skóry. Powoli musieli się jednak z nim oswajać. Zgodnie z zaleceniami lekarzami, do diety córeczki wprowadzili mleko sojowe.
- Nadal karmiłam ją piersią, do 15. miesiąca życia. Eliminowałam z własnego jadłospisu każdy pokarm, które mógł ją uczulić, a mimo to choroba nie ustępowała — wspomina Wioletta Janus.

Atopowe zapalenie skóry u Agatki potwierdziły dodatkowe badania i testy skórne.
- Wyszło z nich, że nasza córka jest uczulona na dorsza, banana, pyłki traw, roztocza i pleśnie — wylicza pan Marek. — Objawy choroby nasilają się u niej w okresie od marca do połowy sierpnia.


Cytrusy na bok!

Pani Wioletta była przekonana, że wpływ na chorobę jej córki mogło mieć mleko. W czasie ciąży piła go bardzo dużo. Zajadała się również zupami mlecznymi. Kiedy okazało się, że spodziewa się drugiego dziecka, postanowiła nie powielać tego błędu. Ograniczyła ilość mleka do minimum i piła je tylko okazjonalnie. Nie zapobiegło to jednak rozwojowi atopowego zapalenia skóry u jej synka.

- Już na pierwszej kontrolnej wizycie lekarskiej miał wysypkę — wspominają rodzice Rafałka, uczulonego m.in. na cytrusy (szczególnie na mandarynki, pomarańcze i grejpfruty), soki i słodkie napoje gazowane. Wysypką reaguje również na żółtko jaja kurzego.

Kąpiel bez detergentów
Każdy dzień rodziny Janusów jest pod pewnym względem do siebie podobny. Rano, kiedy dzieci wstają z łóżka, trzeba dokładnie przyjrzeć się ich skórze. Jeśli nie jest podrapana, można w nią wetrzeć maść pielęgnacyjną. W przeciwnym razie niezbędna jest maść sterydowa. Po obiedzie Rafałka i Agatkę czeka kolejny zabieg — natłuszczanie i nawilżanie suchej i zaczerwienionej skóry. Po kolacji pora na kąpiel. Do mycia nie wolno używać środków z detergentami. Potrzebne jest specjalne mydło lub preparat przeznaczony dla chorych z atopowym zapaleniem skóry.

- Jeśli zmiany skórne są zaostrzone, nie obejdzie się bez nadmanganianu potasu, który trzeba dodać w niewielkiej ilości do wody — mówi ze znawstwem pan Marek. — Po kąpieli trzeba trzeba oczywiście znów natłuścić skórę — dodaje jego żona.

W nocy objawy choroby się nasilają. Jeśli swędzenie spoconej skóry staje się nie do wytrzymania, dziecko musi wejść pod prysznic, aby ją dokładnie spłukać. Potem znów trzeba ją natłuścić.

- Bez przerwy trzeba być czujnym i kontrolować sytuację — podkreślają Janusowie.
Trzeba się również przygotować na ogromne wydatki. Przy zaostrzeniu objawów choroby na leki, preparaty pielęgnacyjne i środki higieniczne trzeba przeznaczyć nawet 150-200 zł miesięcznie na jedno dziecko.



Co to za choroba

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane również wypryskiem lub egzemą, a potocznie skazą białkową, to przewlekła, nawrotowa i jedna z najczęstszych chorób skóry wieku dziecięcego. Według szacunków, dotyka 15-20 proc. dzieci do 7. roku życia. Pierwsze objawy tego schorzenia u 45 proc. chorych dzieci pojawiają się już przed 6. miesiącem życia, u 60 proc. przed ukończeniem roku, a u 90 proc. przed ukończeniem 5 lat.
AZS charakteryzuje się silnie swędzącymi, wypryskowymi zmianami skórnymi zlokalizowanymi w różnych okolicach ciała.

• U najmniejszych dzieci mają one postać plam rumieniowych i grudek pojawiających się na twarzy. Skóra jest zaczerwieniona, napięta i łuszczy się. Policzki dziecka wyglądają tak, jakby ktoś je polakierował. Zmiany występują również na owłosionej skórze głowy i często są mylone z ciemieniuchą. W ciężkich postaciach AZS zaatakowane są również inne okolice ciała, np. tułów i kończyny.
• U starszych dzieci zmiany skórne mają charakter rumieniowo-grudkowy. Lokalizują się głównie w okolicach stawów (kolanowych, łokciowych i nadgarstków), karku, grzbietach dłoni i stóp, ale mogą się jeszcze bardziej rozprzestrzeniać. Jeśli pojawiają się na twarzy, umiejscawiają się zwykle wokół oczu i ust. Może im towarzyszyć nasilony świąd skóry, którego efektem są zaburzenia snu.
• Jeśli zmiany skórne pojawiają się w okresie dojrzewania, nazywa się je wypryskiem atopowym okresu młodzieńczego i osób dorosłych. Są umiejscowione na twarzy (czoło, okolice oczodołów i ust) i górnej części ciała, nogach i grzbietach dłoni. Może im towarzyszyć silny świąd powodujący bezsenność, rozdrażnienie i wyczerpanie.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały do końca rozpoznane. Wiadomo, że wpływ na rozwój tej choroby mają predyspozycje genetyczne (np. zaburzenia immunologiczne, których efektem jest zwiększona podatność na różnego rodzaju zakażenia) i czynniki środowiskowe, do których należą:
• alergeny pokarmowe (m. in. białka mleka krowiego, jaja kurze, ryby, soja, pszenica, orzeszki ziemne, niektóre warzywa i owoce)
• roztocza kurzu domowego
• pyłki roślin
• alergeny zwierząt domowych (szczególnie kota, psa, krowy i konia)
• grzyby pleśniowe i ich zarodniki.
Zmiany skórne mogą się zaostrzać w wyniku kontaktu z wełną, sztucznymi włóknami, mydłami, detergentami i dymem tytoniowym.


Leczenie i pielęgnacja

Sposób postępowania w przypadku atopowego zapalenia skóry uzależniony jest od stanu chorego. Tak samo ważna, jak leczenie (m. in. leki przeciwzapalne), jest pielęgnacja skóry. Jest sucha i odwodniona, dlatego trzeba ją natłuścić i zabezpieczyć przed utratą wody. Do tego celu służą emolienty — specjalistyczne preparaty dostępne w postaci olejków, emulsji, płynów do kąpieli, żeli i mydła do mycia oraz balsamów i kremów do ciała.
Należy unikać:
• kąpieli w gorącej wodzie
• gwałtownych zmian temperatury
• stosowania środków z detergentami, oliwek pielęgnacyjnych dla dzieci, pachnących balsamów i kremów
• noszenia nieprzewiewnej, obcisłej, mocno barwionej i uszytej z wełnianych tkanin lub sztucznych włókien odzieży
• stosowania płynów do zmiękczania tkanin.
Zaleca się:
• noszenie miękkiej, bawełnianej odzieży w jasnych, naturalnych kolorach
• stosowanie hypoalergicznych proszków do prania niezawierających detergentów
• dokładne płukanie prania
• prasowanie bielizny
• temperaturę w pomieszczeniach rzędu 18-20 st. C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto